1 kişinin öldüğü, 148 kişinin zehirlendiği Bolu’nun Yuva köyünde şüpheler muhtara yöneldi! Başsavcılık, soruşturma izni aldı

Merkeze kapalı Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde, orak ayı ayında Kurban Bayramı ile başlayan süreçte, çoğu çocuklarda gelmek amacıyla akıl ağrısı, göden bulantısı ve dizanteri görüldü. Hastaneye aralıklarla götürülen dallar ve yetişkinlerin önce belirlemelere bakarak sudan zehirlendiği belirleme edildi. Tetkiklerde çocuklarda bağırsak enfeksiyonu görüldü, kâh hastalarda fiil zımnında böbrek yetmezliği başladı. Durumu ağırlaşan hastalar, bambaşka şehirlerdeki hastanelere götürüldü. 148 yaşama zehirlendi, 1 kişi yaşamını yitirdi. Tedavileri tamamlanan 142 hayat taburcu oldu. Ağırbaşlı bakım hastası bulunmazken, hastanede halen serviste tedavisi süren 5 yaşama kaldı. Bu hastaların de sağlık durumlarının iyiye gittiği anlatım edildi.

KAYNAKTA GÖRÜLMEYEN BAZI BAKTERİLER, ŞEBEKENİN DİĞER NOKTALARINDA VAR

Olayla ilgilendiren adli sormaca ise devam ediyor. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan bilgiye bakarak, özel namına müddeiumumi görevlendirildi. Savcı koordinesinde düzenlenen soruşturmada, köyün su kaynağı ve evlerde geçer not sulardan İl Afiyet Müdürlüğü ekiplerinin aldığı numunelerin sonuçları anket dosyasına eklendi. Suyun kaynağından alınan örneklerde görülmeyen kâh bakteri ve bire bir unsurların, şebekenin sair noktalarında bulunduğu tespit edildi.

KİMYASAL MADDELERİN İÇME SUYUNA KARIŞTIĞI İDDİASI

Karye çevresindeki türlü üretimlik ve işletmelere malzeme taşıyan araçların bölgedeki benzeri tesiste yıkandığı ve burada ortaya sâdır kimyevi veya biyolojik maddelerin toprak altındaki kırık akarsu borularından içme suyuna karıştığı iddiaları konusunda bölgede kazı yaptırılıp muhtelif örnekler aldırıldı.

KÖY MUHTARINA SORUŞTURMA

Ayrıca Başsavcılık yoluyla köyde inceleme tahsis etmek amacıyla mikrobiyoloji ve el sağlığı uzmanlarıyla mühendislerden bire bir gök bilimi de oluşturulacak. Heyet, kullanma suları ve su kaynağı özellikle görünmek için köyün türlü alanlarında detaylı tetkik yapacak. Karye muhtarının ihmaline müteveccih iddiaları da değerlendiren başsavcılık, Valilik’ten konuyla ilgili sormaca izni aldı.

OTOPSİ RAPORU BEKLENİYOR

Öte yandan hastanelere başvuran 147 kişinin ifadelerinin alınması bitmeme ederken, sayrılarevi raporları birlikte anket dosyasına ekleniyor. Nahiye halkının içmece suyundan etkilenmesine ilişik soruşturmanın tamamlanması için Ankara’da otama gördüğü hastanede 23 Temmuz’bile irtihal fail Eyüp Ertem’in (49) otopsi raporu de bekleniyor.Share: