100 almanak yersiz mayalı Araköy ekmeği tıpkı köyün sözleşme kaynağı oldu

100 almanak yolsuz mayalı Araköy ekmeği tıpkısı köyün konvansiyon kaynağı oldu

Ekmek üretiminin artmasıyla adı üstelik değişen mahalle buram buram paketlemek kokuyor

Kürtün’üstelik üretilen kara fırın ekmekler Mekke’den Seul’e, ABD’den Almanya’ya gönderiliyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Palan ilçesine merbut Araköy köyünde Ekmekçiler Mahallesi sakinleri, aynı asra yakın süredir taş fırında paketlemek yapıyor. Detaylı müddet bozulmama özelliğine topluluk coğrafi bel belgeli Araköy Ekmeği siparişlere göre Türkiye’nin herhangi bir tarafına gönderilebiliyor.

Yıllar ilk taş fırında pişirilerek beygir sırtında Güvende, Kazıkbeli, Kadırga ve dolay yaylalara götürülerek “Gara Savuşturmak” veya “Masraf Ekmeği” adıyla satılan atadan kalma ekmekler Kürtün baraj gölünün kıyısında düz kayran Araköy köyünde tıpkı sektöre dönüşürken, Doğube Mahallesi’nin adı üstelik ‘Ekmekçiler’ Mahallesi namına değişti.

Köyde hayvancılığın azalmasıyla alay malay uyuşma kaynağı tamamen Araköy ekmeği haline geldi. Ekmekçilik fail ailelerde 7’den 70’e kadınından erkeğine dizge bu işle meşgul oluyor. Günün 24 saati bacası tüten fırınlar dolayısıyla mahalle ve köy buram buram savmak kokuyor.

Yaklaşık 100 yıllık ekşi cevher, su, un ve tuz kullanılarak yapılan Araköy ekmeğinin seçme biri 4 kilogram gelirken, benzeri tanesi normal bir ailenin 7 günce savsaklamak ihtiyacını karşılayabiliyor.

Bayatlamadan ayrımsız hafta durabilen savmak ayrıca dolapta saklandığında bu süre 6 taban ulaşıyor. Odun ateşinde taş fırında pişirilen ekmekler Türkiye’nin dört bir tarafına hem yaş hem arık adına gönderiliyor.

Mekke’den Güney Kore’ye, ABD’den Almanya’ya büyüklüğünde gönderilen ve 200 derecelik fırında kısaca 4 saat süresince pişen ekmekler hele Gün Doğusu Karadeniz sahilindeki illerde ciddi adına satılırken, Gümüşhane bölgesinde ise zayıf savsaklamak diye rapor edilen halk kırması peksimet şeklinde imdi satılıyor.

“Bu atlatmak Mekke’ye kadar gitti, hacılar yanlarında götürdüler”

Köye mevrut ziyaretçilerin köyün tamamının aldatmak kokması zımnında şaşkınlık yaşadığını dile getiren 20 yıllık Araköy ekmeği ustası Ersoy Tozlu (36), “Burada ata mesleğimizi devam ettiriyoruz. 20 yıldır bu mesleği yapıyorum. Araköy ekmeği dedelerimizin eskiden hayvanlarla götürüp çarşıda sattığı ekmeklerdi. İlk evvel zat ihtiyaçlarını karşılayıp elan sonraları bunun ticaretine başlamışlar. Erişim baskı olduğu üzere hayvanlarla çarşıya götürerek sepetler içerisinde satmaya başlamışlar. O dönemden gelen bir gelenek oldu bizim için dahi. Köyümüzde hayvancılık yapanlar haddinden fazla azaldı, bizim mahallemizin anlaşma kaynağı ağız ağıza bu ekmeğe tutkun. Mahallenin adı bile Ekmekçiler mahallesi. Ego Türkiye’nin bir nice şehrine atlatmak gönderiyorum. İstanbul’a, Bursa’ya, Zonguldak, Ankara, kargolarımız her tarafa gidiyor. Bu atlatmak Mekke’ye büyüklüğünde gitti, hacılar yanlarında götürdüler. Haricen gelenler köyde atlatmak kokusu olduğunu söylüyor. Çünkü sabahleyin ercecik fırınlar yanıyor ve üretim başlıyor. Gün Ortası saatlerine akıllıcasına henüz de kırıcı oluyor karine. Ego ömrüm yettiğince bu mesleği sürdüreceğim. Bu karye buram buram savuşturmak kokuyor, kokusunu alıp fırına gelip alanlar oluyor” dedi.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: