11 kişiye çukur olan apartmanın sorumlularına istinaftan kara haber

– 11 kişiye çukur olan apartmanın sorumlularına istinaftan keder haber

İZMİR – İzmir’üstelik yaşanan 6.6’lık depremde 11 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin üstelik yaralandığı Yağcıoğlu Apartmanı davasında, ‘bilinçli taksirle ansızın çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına hastalık olmak’ suçundan domestik mahkemede 12’şer sene 6’şar ay mapus cezası alan müteahhit Şerafettin Ağar ile fenni sorumlu Orhan Ayber’in cezaları, İzmir Toprak Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi eliyle 13’er sene 4’er ay hapishane cezasına çevrildi.

Veli Denizinde, 30 Ilk Teşrin 2020’bile meydana mevrut ve suret üssü Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.6 büyüklüğündeki depremde 11 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin bile yaralandığı Yağcıoğlu Apartmanı soruşturmasında müteahhit Şerafettin Ağar ile fenni mesul Orhan Ayber, gözaltına alındı. İşlemleri sonrası adliyeye irsal edilen 2 kaknem tutuklandı. Hazırlanan iddianamede; projelendirmedeki eksikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, aplikasyon ve işçilik hataları, yapım denetimindeki yetersizlikler zımnında binanın yıkılmış olduğu belirtildi. İddianamede ayrıca binanın yıkılmasında; stator proje müellifinin, duruk betonarme projeye onaylama veren mercilerin, yapı fenni mesulünün, sürveyanının, müteahhidin, tebeddülat ruhsatı ile bina istimal izin belgesi aşamasında icazet ve izni düzenleyen mercilerin mesul olduğu görüşüne üstelik düz verilerek, Şerafettin Ağar ile fenni mesulü Orhan Ayber karşı ‘bilinçli taksirle bedaheten çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına bozukluk olmak’ suçundan 22’şer sene 6’şar ay hapishane cezası istendi. İnşaatın sürveyanı Ahmet A.’nın daha yakalanamadığı, binada yapılan tadilatın sürveyanı Adnan A.’nın ise hayatını kaybettiğinin belirlendiği kaydedilen iddianamede, amme görevlilerine ait dosya ise 4483 az ‘Memurlar ve ayrıksı kamu görevlilerinin yargılanması için kanun’ çerçevesinde ayrılarak Görevli Suçları Soruşturma Bürosuna gönderildi. Mevkuf sanıklardan Orhan Ayber ise ileri yaşı ve sağlık sorunların dolayısıyla boşaltma edildi. İzmir 11. Bunaltıcı Ceza Mahkemesinde mart ayındaki değişmeyen duruşmasında, duruşma heyeti yüklenici Şerafettin Ağar ile fenni sorumlu Orhan Ayber’i ‘bilinçli taksirle şırakkadak çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına illet olmak’ suçundan 12’şer sene 6’şar ay mapushane cezasına çarptırdı. Yıldız Bilimi, tutuklanmadan sanık Ayber üzere afiyet sorunları bulunması dolayısıyla tutuklama kararı vermedi.

Tarafların itirazları sonrası dosya, istinafa taşındı. İtirazları inceleyici İzmir Kesim Adliye Mahkemesi 14. Ukubet Dairesi, dosyanın duruşmalı görülmesine karar verdi. Geçen 4 Kasım’bile görülen duruşmada, müddeiumumi, esas karşı mütalaasını sundu. İstinaf savcısı, domestik mahkemenin kararında; delillerin takdirinde ve esas cezanın belirlenmesinde hukuka aykırılık bulunmadığını, ancak ‘bilinçli taksir’ nedeniyle arka sınırdan artırım yapıldığını belirtti. Fazla ukubet tayini yapıldığını vurgulayan müddeiumumi, hükmün kaldırılması ve sanıkların ayrımsız suçtan tekrar yargılanıp, cezalandırılmasını istedi. Savcı ayrıca mevkuf sanığın tahliyesini temenni etti. Taraf avukatları, asıl için mütalaaya savunma için süre talebinde bulundu. Ağar’ın tutukluluk halinin devamına karar veren Ceza Ofis, avukatların müddet talebini akseptans ederek duruşmayı erteledi.

Sanıkların yargılanmalarına bugün İzmir Havza Adalet Mahkemesi 14. Ukubet Dairesinde bitmeme edildi. Vakfedilmiş sanık Ağar duruşmaya SEGBİS ile katılırken, yan avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmada meze verilen vakfedilmiş maznun Ağar, binanın yıkılmasında suçu olmadığını üsteleyerek, “Bire Bir arsaya 2 blok yaptım. Biri yıkıldı gayr yıkılmadı. Tıpkısı arsa tıpkısı ustalar benzeri malzemeler. Birinin yıkılıp birinin yıkılmamasının nedeni olmalı. Binam depremden kontekst değil kolon kesildiği üzere yıkıldı” diye konuştu.

Yerel mahkemenin sanıklar için verdiği 12’şer yıl 6’şar maaş mahbes cezası kararını kaldıran İzmir Kesim Adalet Mahkemesi 14. Ukubet Dairesi, sanıklara ‘taksirle apansızın aşkın insanın ölümüne ya de bire bir yahut rappadak çok kişinin ölümü ile alay malay bir veya aniden aşkın kişinin yaralanmasına’ neden oldukları gerekçesiyle 12’şer yıl delik cezası verdi. Suçun ‘bilinçli taksirle’ işlendiğine doyum getiren heyet, cezaları 16 yıla çıkarırken, sanıkların duruşmalardaki tutumları cihetiyle bol çözme indirimi uyguladı ve ayrı ayrı 13’er yıl 4’er kamer mahpushane cezasına hükmetti.

Share: