12 almanak prostat hastası, ağzından alınan doku kapatma yapılarak tedavi oldu

Erzurum’bile 12 yıldır prostat hastası olan 59 yaşındaki Sedat Erçek, ağzından alınan parçayla yapılan cerrahi müdahale sonrası sağlığına kavuştu.

Kentte hareketli zahmetli sürücü Sedat Erçek, 12 yıldır yaşadığı kestanecik hastalığı nedeniyle ayrımsız süre evvel devlet dışında tedavi oldu.

Buna rağme, bir müddet önce yapılan tedaviye karşın sağlığına kavuşamadı.

Yaklaşık 3 hafta ilk Erzurum Kent Hastanesi Üroloji Kliniğine başvuru işleyen Erçek’e, tıpkısı hafta ilk kentte ilk defa ağzından alınan zerre ile hacet kanalına mantinota yapıldı.

Erçek, tedavi sonrası teferruatlı zamandır yaşadığı şikayetlerden kurtuldu.

Şehir Hastanesi Üroloji Kliniği doktorlarından ve operasyona katılan Uzman Doktor Emre Azamet, gazetecilere, kliniğin tahminî 2 yıldır yetişek kliniği adına hizmet verdiğini söyledi.

Klinikte geçen yıl 65 bin civarında rahatsız muayenesi ve 10 bine yakın işler yapıldığını anlatan Görk, “Klinik son 2 yılda büyük aksiyon gösterdi. Burada robotik kanser ameliyatları etkili ayrımsız şekilde yapılmaktaydı. Hastamıza bile uyguladığımız lüzum sınır darlığının zahir ameliyatı dahi Erzurum’bile ilk kez bizim hastanemizde yapıldı.” dedi.

“İdrar kanalı darlığının son merhale mufassal olduğunu belirleme ettik”

Ameliyatı yapanlardan uzman hekim Fatih Patal ise Erçek’in daha başlangıçta geçirdiği “endoskopik muamele” sonrasında üretmede daraşlık süreci geliştiğini bildirdi.

Bu süreçten sonraları Erçek’in hacet yapmada sıklet şikayetiyle kendilerine başvurduğunu nâkil Denizköpüğü, “Hastaya yaptığımız tetebbu ve tetkiklerinde mevcut gereklilik kanalı darlığının son paye detaylı olduğunu tayin ettik ve bu prosedürün kemiksiz namına yapılması gerektiğine orgazm getirdik. Zira bu lüzum kanalı darlıkları hastanın tabiatı itibariyle nüksetmeye son derece elverişli hastalıklardır. Bu hastaya endoskopik tutkun işlem uygulasaydık ihtimal erkenden taburcu edecektik fakat pestil bu sıkıntısının nüksetmesi dolayısıyla tekrar gelmesine amil olacaktı. Bu dahi hem hastanın yaşam kalitesini bozacaktı hem da sağlık sistemi üzerindeki yükü ağırbaşlı anlamda artıracaktı.” diyerek konuştu.

Patal, Erçek ile görüşerek cerrahi prosedürün kliniklerinde yapıldığını anlattıklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Hastanın daraşlık bölgesine gaga içerisinden yanaktan aldığımız dokuyu darlık bölgesine metres yaparak hacet kanalı darlığı ameliyatını gerçekleştirmiş olduk. Ameliyatı haddinden fazla muvaffakiyetli geçti, bundan sonra de takibimizde olacak. Bu faaliyetler Ankara ve İstanbul’birlikte belirli kliniklerle uygulanan cerrahi müdahale olsa de halen bazen orada kâh kliniklerde sınırlı namına bitmeme ediyor. Erzurum’dahi bu ameliyatı ilk kez gerçekleştirdik. Tıpkısı yıl ilk de yapmıştık bu ameliyatı ama bu büyüklüğünde mufassal bire bir idrar kanalı darlığı ameliyatını ilk defa gerçekleştirdik.”

“Sıkıntıdan kurtardılar”

Sayrı Erçek birlikte 12 yıl hastalığı çektiğini, otama amacıyla diyar dışına gittiğini ancak sağlığına kavuşamadığını anlattı.

İmkanlarının olmadığına değinen Erçek, “Bu hastaneye 3 hafta önce başvurdum ve doktorlarım ameliyatı burada yapabileceklerini söyleyerek beni rahatlattı. Hastanemiz çılgın otel kabilinden. Ameliyatımızı hocalarımız başarılı tıpkısı şekilde gerçekleşti ve beni üstelik memleket dışına gitmekten ve sıkıntıdan kurtardılar. Bu hastalıktan ortalık çok etki çektim ve haddinden fazla şükür hocalarım yardımıyla şu an çok iyim. Ameliyattan 2 aktarılma sonra da gönderselerdi eve giderdim, o etap benzeri rahatlığım var. Başarılarının devamını dilerim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: