15 Temmuz’da Miralay Ertürk’ün martir edilmesine ilgili ülkü yeniden başladı

Fetullahçı Yıldırı Örgütünün (FETÖ) 15 Orak Ayı çarpış girişimi öncesinde 66. Mekanize Yaya Tuğgeneral Komutanlığında yapılan güruh ile indifa haset tugayda yaşananlar ve burada darbecilerle çatışan Piyade Kurmay Miralay Sait Ertürk’ün dahi aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit edilmesine ilişik, 21’i mevkuf 2’si firari 26 sanığın yargılandığı davanın baştan görülmesine başlandı.

İstanbul 22. Gösterişli Ukubet Mahkemesindeki duruşmada mevkuf sanıklar, bazı tutuklanmadan sanıklar ile katılanlar, sanık avukatları ve katılanlar avukatları amade bulundu.

Yargıtayın tahrip ilamının okunduğu duruşmada, duruşma başkanı taraflara ilama ilişkin taleplerini sordu.

Katılanlar ve avukatları, tahrip ilamına ait “takdir mahkemenindir” derken mevkuf sanıklar ile avukatları ilama uyulmasını temenni etti.

Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Altını savcısı de mahkemenin, Yargıtayın fek ilamına uymasını istedi. Duruşma heyeti, iptal ilamına uyulmasına değişmeyen verdi.

Duruşmaya Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak tanık yerine anlatım veren 3. Kargaşa Komutanı Ferik Çetince Türkgenci, önceki ifadelerinin geçerli olduğunu belirtti.

İşleyiş gereği kurmay başkanından bilgelik aldığını söyleyen Türkgenci, 15 Temmuz çarpış girişimi gecesinde kurmay başkanıyla iki posta görüştüğünü ve kurmay başkanının kendisine gözcü amirden, vukuat olmadığına dayalı aldığı bilgileri ilettiğini kaydetti.

66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından ilerleyen süreçte bilgi alamadıklarını anlatan Türkgenci, “Altını çiziyorum, İstanbul’dan bilgelik alamadığımız için Sakarya’dan ayrımsız miralay tarafından vukuf aldık.” dedi.

Duruşma, maznun ve avukatları itaat etmek amacıyla yarına ertelendi.

Davanın geçmişi

İstanbul 22. Yavaş Ukubet Mahkemesi davaya ilişkin 26 April 2018’birlikte açıkladığı kararında 53 sanığı “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. Yıldız Bilimi, duruşmadaki ongun hal ve tutumlarını dikkate aldığı 35 sanığın cezasını müebbet hapse indirdi.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim etme” suçuna arkalama fail 3 sanığa 12 sene 6 ay hapis cezası verilmesine mütehakkim murafaa heyeti, 69 sanığın ise beraatine karar verdi.

Haklarında yakalama kararı kâin 4 sanığın dosyasının ayrılmasını kararlaştıran mahkeme, apayrı davalarda “anayasayı ihlal” suçundan yargılanan 2 sanığa “isteyerek katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

Yargıtay 3. Ukubet Dairesi, evcil mahkemenin kararına ilişik yaptığı incelemede, bir hizip sanıklar yönünden iptal kararı, bir bölük sanıklar yönünden ise onama kararı vermişti.

Dosyadaki delilleri değerlendiren Yargıtay, bazı sanıklar hakkında ceza verilmesi gerekirken beraat hükmünün kurulduğunu belirterek kararın bozulmasına hükmetti.

Bozma kararında, asker rütbesindeki ara sıra sanıkların askeri perese ve rütbeleri itibarıyla emri adına getirip getirmeme hususunda ehliyetli hikmet ve tecrübeye sahip olmadıkları gerekçesiyle ukubet verilmesine düzlük olmadığına dayalı karar verilmesi gerekirken aklanma hükmü kurulduğu belirtildi.

Yargıtay, ara sıra sanıklar yönünden sav dosyasındaki delillerde ehliyetli incelemenin yapılmadığını aktardı.

Share: