19 Ilkgüz Gaziler Günü planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Cıvıl Cıvıl, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Hedef Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Bölüm Başkanı Gezgin Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette aynı henüz muharebe olanaksız. Amma olursa bile 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Kargaşa

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kargaşa Şubesi Başkanı Mehmet Ulvi Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Sökel Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Delicesine ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Idarehane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Ilbay Sonel, günün mazmun ve önemini belirten müracaat yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Taze Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Şehremini Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Miralay Zekeriya Kele ile özge protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün valör ve önemini tamlayan istişare yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Verimli okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişik müzakere yaptığı törene, Ilbay Kemal Çeber, Şehremini Rahmi Dayanıklı, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, İl Uyanık Komutanı Şanlı Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile diğer ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmaz Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden herhangi bir tür girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Zirve, “Bu nedenle aziz milletimiz, sıra süresince istiklal ve istikbalinden asla ödün vermemiştir. Yeryüzü ağırlık şartlar altında de kutsi bildiği tamam değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu anlayışla akım fail kahramanlarımız, canından sıkıntısız, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarfiyat etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Yaya Miralay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Güven Müdürü Sinan Erge, İl Bitirmiş Komutanı Güllabi Miralay Saika Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, hava müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: