2 bin 500 yıllık olduğu öne sürülen dev servi ağacı üzere tescillenip, esirgeme altına alınmasını istiyorlar

2 bin 500 yıllık olduğu öne sürülen dev servi ağacı amacıyla tescillenip, esirgeme altına alınmasını istiyorlar

2 bin 500 almanak olduğu hesap pusulası edilen selvi ağacının esirgeme altına alınmasını istiyorlar

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Ezine ilçesine ilişkin Pazarköy sakinleri, 9 metrelik üzeri çapı ve kestirmece 30 metrelik yüksekliğiyle 2 bin 500 yıllık olduğu oranlama edilen selvi ağacının tescillenip, esirgeme altına alınmasını istiyor.

Ezine ilçesi Pazarköy köyünde Mesut Sarp’a ilgilendiren babadan kalma tarlasında kâin ve kaç yaşında olduğu cümle olarak adsız dev selvi ağacı, gövdesinin büyüklüğüyle özen çekiyor. Köyde faal hiç kimse ağacın yaşını bilmiyor. Ancak, köyün yaşlıları, büyüklerinden ağacın varlığıyla ilişkin bir nice hikaye dinlediklerini, cisim çapı 9 metre büyüklüğe vasıl ağacın genişlik bir iki 2 bin 500 almanak olabileceğini belirtiyor. Bunun üzere birlikte yetkilileri köye çağırma ederek, ağacın stabil yaş tespitini yapmalarını ve ağacın tescillenip, koruma altına alınmasını istiyor.

Pazarköy’den selvi ağacının bulunduğu tarla sahibi Ongun Sarp, “Tarlamızın ortamında Servi ağacı bulunuyor. Bu dikme tarihi bire bir ağaçtır. Yetkililerden, bu ağacın dulda altına alınmasını istiyoruz. Köyün büyükleri bu servi ağacının 2 bin 500 almanak olduğunu söylediler. Bizde tarlamızın süresince bu ağacı bu zamana büyüklüğünde koruduk. Amma daha çok bu ağaç yaşasın, ömrü teferruatlı olsun diyerek yetkililerden bu ağacın tescillenip, korunmasını talep ediyoruz. Benim çocukluğum bu ağacın altında geçti. Bu toprak bilcümle koz ağacıydı. Bu dikme Ezine bölgesinin yer tarihi ağacı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Pazarköyü Muhtarı Oktay Akay, “Pazarköy köyümüz Ezine ilçemize 7 kilometre uzaklıktadır. Köyümüzün girişindeki toprak içindeki bu servi ağacının yaklaşık 2 bin 500 yıl olduğu söylenmektedir. Bu selvi ağacının koruma altına alınmasını istiyoruz. Yıllar önceki bu ağacın ayrımsız kısmı yandı. Toprak sahibi zat imkanlarıyla bu ağacı bu zamana büyüklüğünde korudu. Amma biz yetkililerden tescil altına alınmasını istiyoruz. Ağacın tescillenip koruma altına alınmasıyla köyümüzün dahi adı duyulacaktır. Bu servi ağacı dulda altına alınmaya değer. Bu ağacın yaklaşık 2 bin 500 almanak olduğunu söyleniyor amma bu ongun tescillenip, dulda altına alınırsa birçok yıllık olduğu doğrusu ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Share: