25. Değerli Güvercin’in Sahibi, Merve Öner Çipo Oldu

Bu sene 25’inci kez planlı Türkiye’nin önce ve biricik beste yarışması Kuşadası Zer Güvercin Beste Yarışması debdebeli tıpkı final gecesine imza attı. Yıllar sonra baştan Özer Türk Stadyumu’nda gerçekleşen Kızıl Güvercin Beste Yarışması’nda sözü ve müziği Merve Öner Çıpa’e ilişkin olan ve Şarkı Yavuz eliyle yorumlanan “Larp Olmaz” isimli beste birinci oldu.

Kültürlü Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Değerli Güvercin Firez, Hanek ve Lansman Vakfı (KUSAV) aksiyon birliğinde ve Eviz Çatı Asıl sponsorluğunda düzenlenen 25. Kuşadası Değerli Güvercin Beste Yarışması’nın küçümseyici bitiş gecesi Özer Türk Stadyumu’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Final gecesi, Tele 1, NR1 Türk TV ve Number 1 Türk FM’den etken yerine yayınlandı.

Bitiş gecesine, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Münevver Saylav Bülent Tezcan, CHP Avrat Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Kültürlü Mebus Süleyman Bülbül, CHP Okumuş İl Başkanı Ulu Çankır, Aydınlık Büyükşehir Belediye Reisi Hırslı Çerçioğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Valör Albayrak, Ardahan Şehremini Faruk Çıpa, Kuşadası Belediye Reisi Ömer Günel, CHP Görgülü İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek ile kaza yöneticileri, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğu, CHP Kültürlü İl Karı Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek ile ilçe yöneticileri, İYİ Parti Kuşadası İlçe Başkanı Dirimsel Atlı, uray başbuğ yardımcıları, uray meclis üyeleri, KUSAV Başkanı Levent Düşüncesiz ve sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri katıldı.

36 YILLIK GEÇMİŞ

Bitiş gecesinde konuşan Kuşadası Şehremini Ömer Günel, ilk defa 1986 yılında planlı Altın Güvercin Beste Yarışması’nın halen önceki ve tek beste yarışması olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu yıl 25’incisini düzenlemenin mutluluğunu yaşadığımız Altın Güvercin Beste Yarışması 36 almanak geçmişe topluluk. Bugün burada ilk defa düzenlenen Kızıl Güvercin Beste Yarışması’nın birincisi, altın sanatçımız Fatih Erkoç’u ağırlıyor olmaktan onur duyuyoruz. Gene bir zaman Altın Güvercin’birlikte sahne almış canan Sertab Erener dahi birbirinden evire çevire şarkılarıyla bizlerle olacak. Kendilerine kıvrak geldiniz diyor; müracaat fail 183 yayın arasından finale kalan 10 finalistimize başarılar diliyorum. Öte yandan, Altın Güvercin’e bugüne kadar çocuğu kadar nazır, bizlere danışmanlığını sürdüren Sayın Ulu Emir Türker’e, yarışmanın düzenlenmesini sağlayıcı önceki siyasal ferman, önceki çevrim belediye başkanlarımızdan Sayın Açık Deniz Berberoğlu’na, göreve geldiğimiz önceki günden itibaren Zer Güvercin’i yeniden düzenlememiz üstüne bizleri destekleyen Aydınlık Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dinamit Çerçioğlu’na, baştan bu yana profesyonelliğinin dışında amatör tıpkı ruhla yanımızda olan Sayın Okan Bayülgen’e, yargıcılar kurulu üyemiz ve bu yıl ilk defa düzenlediğimiz Kuşadası Sokak Festivali’ni gelişigüzel hayat geçirdiğimiz Sayın Ayhan Sicimoğlu’na ve jürimizin birbirinden zer üyelerine, parçalanmamış Kuşadalı hemşehrilerimize ve sanatkâr dostlarımıza teşekkürname ediyorum.”

BÜYÜK JÜRİ KARŞISINDA CANLI PERFORMAN

25. Kızıl Güvercin Beste Yarışması, Başkan Ömer Günel’in konuşmasının peşi sıra finalistlerin Kağan Süersan Orkestrası eşliğinde sergiledikleri enerjik performanslarla sürdü. Canlı performansların sona ermesinin ardından başkanlığını, üretici ve Zer Güvercin Beste Yarışması Koordinatörü Mehabetli Dilek Türker’in yaptığı; keman sanatçısı Sevgili Anderson, piyanist, besteci, eğitmen Mine Mıcır, TV ve radyo programları yapımcısı İzzet Salt, maestro, söz yazarı, yorumcu Fatih Erkoç, enstrümanist, yorumcu Ayhan Sicimoğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Evrim Karakoz ile Kuşadası halk jürisi temsilcileri yerine Ardahan Belediye Başkanı, müzikçi ve yorumcu Faruk Demir, Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Efe Berberoğlu ve müzahir temsilcisi Gültaç Eviz’in yer aldığı balaban yargıcılar kurulu değerlendirmesini yaptı. Jürinin değerlendirmesine dijital referandum sonuçlarının bile eklenmesiyle dereceye giren finalistler belirlendi.

KUSAV SAYGINLIK ÖDÜLÜ, FATİH ERKOÇ’UN

Finalistlerin performanslarının peşi sıra Değerli Güvercin Beste Yarışması kapsamında gelenekselleşen KUSAV Onur Ödülü, KUSAV Başkanı Levent Gabi marifetiyle, profesyonel çalgı yaşamına önceki adımını 1986 yılında Zer Güvercin Sahnesi’nde atan Türk pop ve caz müziğinin ruhlu sesi Fatih Erkoç’a verildi. KUSAV Başkanı Levent Idraksiz, Kızıl Güvercin Beste Yarışması’nın 25’inci nöbet düzenlenmesinin bahtiyarlık ve çalım donör olduğunu söyledi.

Fatih Erkoç’un Zer Güvercin ile özdeşleşmiş haddinden fazla kızıl aynı artist olduğunu vurgulayan KUSAV Başkanı Levent Hoşgörüsüz, “Bu yıl mangiz namına onur ödülünü Sayın Fatih Erkoç’a vermek istedik. Namına bizleri yalnız bırakmadığı üzere teşekkürname ediyoruz” dedi.

FATİH ERKOÇ’TAN “POSTA VERİN A DOSTLAR” SÜRPRİZİ

Sanatçı Fatih Erkoç ise 36 sene geçmiş Değerli Güvercin sahnesinde yaşadığı aynı galeyan içerisinde olduğunu belirterek organizasyonun yaşatılmasının bahtiyarlık donör olduğunu söyledi. Fatih Erkoç, ödülünü aldıktan sonra 1986 yılında birinci olduğu “Kere Verin A Dostlar” isimli bestesini yıllar sonraları aynı defa henüz seslendirdi.

ALTIN GÜVERCİN’İN SAHİBİ “BİRDENBİRE IMKÂNSIZ” İLE MERVE ÖNER DEMİR OLDU

25. Altın Güvercin Beste Yarışması’nda sözü ve müziği Merve Öner Demir’e ilişik olan ve Üzüntü Yavuz eliyle yorumlanan “Şakkadak Olamaz” isimli beste birinci; sözü, müziği ve yorumu Kağan Kartal’a ait olan “Bekle Mevla” isimli beste ikinci; sözü, müziği ve yorumu Flaş Yüksel Çetin’e ilgilendiren olan “Sıkılık” isimli beste üçüncü oldu.

Yarışmanın “Yer ongun yorumcu” ödülü ise bir numara olan “Patadak Olamaz” bestesini yorumlayan Melodi Yavuz’e verildi.

Dereceye giren finalistler ödüllerini, CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Entelektüel Milletvekili Bülent Tezcan, Görgülü Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası Şehremini Ömer Günel ve yarışmanın temel sponsoru Eviz Yapı’nın temsilcisi Şakir Eviz’in elinden aldı.

SERTAB ERENER RÜZGARI ESTİ

25. Zer Güvercin Beste Yarışması’nın finalinde manzara kayran Türk popüler müziğinin yüzü sıcak ismi Sertab Erener seslendirdiği birbirinden evire çevire şarkılar ve yetişkin hayalet performansıyla katılımcılara unutulmaz bir çalgı aleti ziyafeti yaşattı.Share: