26 Yıldır Türkiye’de Oturan Rumen Kadın: “İş İstiyorum, İş Yoksa Müracaat Etmek İstiyorum”

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 26 yıldır faal Rumen Visan Ramona geçim derdi çektiği amacıyla ülkesine gezmek istiyor. Üç bala annesi Visan Ramona, “Romanya’ya 26 senedir gidemiyorum. Pasaport yaptıramıyorum, termin alamıyorum. Durumu görüyorsunuz hayat haddinden fazla zorladı. Beyim 5 kamer önce taksiciydi plakayı sattı motorin pahalanmış. Tarlaya sabah gidiyorum 5’te akşam güneşte akdarı topluyorum, anlaşma yapıyorum bittabi kim seviyorum çalışmayı. Ben üstelik gelişim istiyorum iş varsa, yoksa gitmek istiyorum” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Azaplı köyünde aktif Visan Ramona, eşi Gazi İkanç’ın aylak kalması ve uyuşma şartlarının çok zorlaşması zımnında, Romanya’daki babasından küsurat evi satmak istediğini fakat gidecek parayı bulamadığını anlattı.

Visan Ramona şunları söyledi:

“26 yıl geçmiş Türkiye’ye geldim, evlendim. 3 kıta çocuk var 2 oğlan 1 kız. Ego burada kaldım, müracaat etmek istiyorum Romanya’ya 26 senedir gidemiyorum. Pasaport yaptıramıyorum, randevu alamıyorum. Durumu görüyorsunuz hanay çok zorladı. Beyim 5 ay evvel taksiciydi plakayı sattı süt pahalanmış. Tek husus namevcut verdik icar çocukları büyüttük. Anlaşma deminden çokça pres, zahmetli olamıyor 300 bin para isteniyor tekaütlük için. Sahn hakeza. Ben yalvarıyorum büyüklerime sesleniyorum 26 senedir Romanya’ya gidemiyorum, ev göremiyorum. Babam öldü, kardeşimi yeni buldum 30 senedir, o ağlıyor ben ağlıyorum göremiyoruz. Burada oturuyorum evde, eş bizim değil, bizim us akrabasının gelişigüzel ant çıkın diyor tığ yaptık harcama. Çıkın çıkın hani namevcut benzeri özdek bulunmayan nereye gideceğiz, ne yapacağız? Biz şaşırdık beyim ile. Ego yurt izin belgesi aldım, etiket yok, oturma cevaz belgesi aldım 2 yıllık. İki sene sonraları etiket verecekler, ego yerleşme izin belgesiyle aynı husus yapamıyorum, tıpkı derinti evrak istiyorlar.

“TARLADA MISIR TOPLUYORUM”

Türkiye’birlikte dünyalık lazım nereye gitsen, herhangi bir şeyde dünyalık istiyorlar, biricik başıma ne yapabilirim. Tarlaya sabah gidiyorum 5’te, akşam ezanı güneşte darı topluyorum, antant yapıyorum tabiatıyla ki seviyorum çalışmayı, çalışmaktan tek kaçmıyorum. Nerede iş varsa giderim ama ancak bire bir ay iki kamer anlaşma. Ben üstelik gidiyorum çalışmaya kimlik, etiket değil diyor habitat müsaade belgesi, bununla nereye gidebilirim? Ayrımsız şey da yapamıyorum. Tabii ki haddinden fazla zor dizge amacıyla print ama benim amacıyla çıktı edisyon geçim. Etmek istiyorum kesim haddinden fazla zorladı bizim için haddinden fazla zorladı, hastalık başağa gittim akarsu parası ödüyorum, akım parası ödüyorum, kira parası ödüyorum. Amma arkalama istiyorum, Romanya’ya müracaat etmek istiyorum.”

AİLE CÜZDANI VAR NEDEN YURTTAŞ OLAMADI?

Bir Vakitler karye muhtarlarının birlikte evlendirme yetkisi bulunuyordu ve bu durumda mecburi belgelerin özlük müdürlüklerine teyit edilmesi gerekiyordu. Rumen Visan Ramona birlikte bu şekilde muhtarın düzenlediği eş cüzdanına cemaat fakat mukteza evraklar şahıs müdürlüğüne iletilmediği için evlilik işlemi aralık kazanmamış. Gizlice konumuna sakıt Ramona’nın durumu, geçen sene resmi kurumlar aracılığıyla öğrenilince gündeme mevrut yönetimsel para cezası Ev Bakanlığı tarafından ödenmiş ve kendisine ‘oturma izin belgesi’ verildi.Share: