28. Karakeçili Arsıulusal Kültür Şenliği

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde dün başlayan 28. Karakeçili Arsıulusal Hars Şenliği’nde, Türk Folk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz manzara aldı.

Şenlik kapsamında, kaza merkezinden Karakeçili Stadı’na büyüklüğünde Kırıkkale Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde tutum düzenlendi.

Statta bitmeme fail törende, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu, mehter takımı yır ve marşlar seslendirdi.

Vali Yardımcısı Ahmet Sait Uyanık, burada konuşmada, Karakeçili aşireti Türk tarihi içerisinde yüce tıpkı yere mensup olduğunu söyledi.

Karakeçililerin 1071 Malazgirt Savaşı ile beraber Anadolu’ya geldiklerini aktaran Jandarma, “Ankara bölgesine yerleşen Karakeçili cemaati bugün içerisinde bulunduğumuz Karakeçili’yi oluşturmuşlardır. İlki 1995 yılında düzenlenen Karakeçili Arsıulusal Kültür Şenliği, Karakeçili aşiretleriyle alay malay ayrıksı Yörükleri ve Türk Cumhuriyetlerinden mevrut katılımcıları tıpkı araya getirmektedir.” diye konuştu.

Kaymakam Yüksek Can Uludağ dahi Karakeçili Aşireti’nin Oğuzların yer sakat ve esaslı boyu olan Kayı uzunlamasına mensup olduğunu belirterek aşiretin bugüne kadar Türk kimliğini tümden koruma ederek örf ve adetlerini korumayı başardığını dile getirdi.

Karakeçili Belediye Reisi Veysel Aydemir ise 28’incisini düzenledikleri toylarının ayrımsız coşku ve sevinçle devam ettiğini tabir etti.

Şenliklerinin bütünleyici bir aktiflik namına eksiksiz Türkiye’de Yörük Türkmen camiasının gönlündü taht kurduğunu vurgulayan Aydemir, tıpkısı ve dallı güllü olmaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Ok atma, ahali oyunları gösterisi ve Yörük çadırlarının bent odağı olduğu şenlikte, geleneksel şifalı pilav ikramı bile yapıldı.

Şenliğin akşam ezanı etkinliklerinde ise Türk Halk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz konser verdi.

Etkinliklere, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Kırıkkale Şehremini Mehmet Okkalı, Keçiören Uray Başkan Yardımcısı Mars Karayol, Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, DOĞRU Tümen İl Başkanı Mustafa Kaplan, MHP İl Başkanı Misyon Abalı, İl Güvenlik Müdürü Fahri Endişe ile çok sayıda davetli ve yurttaş katıldı.

Share: