29 yılda tamamlanan yastıklama taş cami, mimarisiyle dikkati çekiyor

Giresun’da ıcığı cıcığı natürel taş kullanılarak nesir edilen Sarayburnu Camisi, mimari yönüyle beğeni topluyor.

Bulancak ilçesinde temeli 1987’bile atılarak imece usulüyle 29 yılda tamamlanan Sarayburnu Camisi, 2 bin 588 metrekare vabeste alana eş.

Karadeniz Kenar Yolu üstünde, kırıcı ziyaretçi düzlük camide, hendesi biçimlerde kesilmiş amiyane ahşap parçaların büyük benzeri yüzey sağlamak için birbirleriyle geçmeli olarak birleştirilmesi tekniği kündekari bile uygulandı.

Sarayburnu Camisi’nin değişik bölümlerindeki biçim ve tezyin çalışmaları dikkati çekiyor. Camide tahminî 4 bin 500 emanet tıpkı anda namaz kılabiliyor.

Sarayburnu Camisi ve Külliyatı Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Işıklı Sipahi, AA muhabirine, Sarayburnu Camisi’nin Osmanlı ve Selçuklu mimarilerinin harmanlanarak yapıldığını söyledi.

Sarayburnu Camisi’ni özge camilerden ayıran sunu şişman özelliğinin taş olması olduğuna dikkati çeken Sipahi, Kargaşa, Rize, Trabzon ve Samsun kabilinden çevre illerden tıpkısı haddinden fazla kişinin camiye salat kılmaya geldiğini kaydetti.

Sipahi, 1987’dahi İstanbul Şehzadebaşı camisinin ölçülerinden ve mimarisinden hareketle inşaata başladıklarını anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehzadebaşı Camisi’nin 500 yıldır ayakta kalan bir iz olduğuna dikkati çekerek, ” Mimar Sinan’ın eseri, bugüne büyüklüğünde muammer ve hiçbir depremde kötülük görmemiş. İnşallah Sarayburnu Camisi dahi onun kadar yaşar diyerek ümit ediyoruz. Burası 16 metre duvar yüksekliği, 38 metre kubbe yüksekliği, 130 santimetre zar kalınlığı olan bire bir mabet.”

Caminin suyunu 42 kilometre uzaklıktaki ormanın içerisinden getirdiklerini belirten Sipahi, “İnsan eli değmeyen, yerleşim alanı sıfır yerden suyu getirdik. Bunu şevket, budun, hayırseverler umum ele vererek yaptık. Bu su vahim ayrımsız şekilde kullanılıyor, sistem alıyor evine, iş hesabına götürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Yusuf Nur Sipahi, Türkiye’deki tarihi eserlere meni ederek, şunları kaydetti:

“Yaşamış çarkıt uygarlıkların tarihi eserlerini ülkemizde restore yazar yeniden insanlığın hizmetine sunuyoruz. Bunlar tarihi eserlerdir, gerçekli kıymetini bilen çıkıp tek değilse çatı olarak korur ama bizim esas amacımız ruhunun yaşaması. Biz vakit kaybetmeden eser olarak, bina olarak yaşasın demiyoruz, içini bile dolduralım, insanlarımız yararlanma etsin, uğur görünen olsun.”

Sarayburnu Camisi’nde kündekari, ahşap kakma, dalan, ebru ve minyatür kabilinden sanatların yapılacağı alanlar oluşturmayı planladıklarını dile getiren Sipahi, Milli Eğitim Bakanlığı ile angajmanlı kurslar açılmasını istediklerini kaydetti.

Sipahi, antrparantez camiye ait 5 bin kitaplık benzeri kitabevi oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Share: