3 buçuk yaşındaki kızı kaçırarak 300 bin liralık fidyeinecat istediler

3 buçuk yaşındaki kızı kaçırarak 300 bin lira kurtulmalık istediler

Çocuğun kaçırılma andaç güvenlik kameralarına her an yansıdı

Fidye amacıyla yavru kaçıran kişiler, polis tarafından hususi kadro kurularak yapılan çalışmayla yakalanarak çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı

KONYA – Konya’da, ablasına kolalama aldırma bahanesiyle 3 buçuk yaşındaki kızı kaçırarak 300 bin lira kurtulmalık istediler.

Kız kardeşini markete götürücü 11 yaşındaki ablasına kola alması amacıyla mülk veren bire bir eş, 3 buçuk yaşındaki kız çocuğunu kaçırdı. Bala üzere aileden 300 bin teklik fidyeinecat isteyen şüpheliler, polis tarafından oluşturulan hususi ekip vasıtasıyla şahıslara tavassut işleyen kişiyle gelişigüzel yakalanarak çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Çocuğun kaçırılma hatırat ise her an güvenlik kamerasına yansıdı.

Olay, 16 Ağustos Salı günü 17.00 sıralarında model Karatay ilçesi Şemsi Tebrizi Mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ecnebi uyruklu uyruklu 11 yaşındaki Lamya Aso Rifaat kardeşi 3 buçuk yaşındaki Arina Fatah ile bakkala müracaat etmek için evlerinden daha çok. Apartmanın girişinde oturan yüzü kapalı bir avrat kendisini çağırarak, kolalama almasını söyledi ve 3 buçuk yaşındaki Arina Fatah’ı bırakmasını istedi. Lamya Aso Rifaat’ın bu teklifi kabul etmemesi üzerine avrat, gerçekten çocuğun elinden tutarga kendilerinin bile bakkala akıllıcasına geleceklerini, ablasının önden gitmesini söyledi. Bunun üzerine Lamya Aso Rifaat parayı alarak bakkala gitti ve kolalama alıp çıktığında kardeşi ve kadını bulamadı. Lamya Aso Rifaat, bunun üstüne kolaylıkla yakında bulunan evine her an durumu annesine ve babasına bildirdi.

Çocuğun kaçırılma andaç düzenlilik kamerasında

Apartmanda mevcut güvenlik kamera görüntülerini inceleyici ağababa Aso Rafhat Fatah, 3 buçuk yaşındaki kızının kaçırıldığını görerek durumu 112 Müstacel Çağrı Merkezine bildirdi. İhbar üzerine olay hesabına Konya İl Güvenlik Müdürlüğünden polis güçleri ekipleri gönderme edildi. Asayiş almaç görüntülerini inceleyici ekipler, tıpkısı kadının apartman uğrunda beklediği ve iki kardeşin apartmandan çıktığı tam kendilerini durdurarak para verdiği ve bu sırada kıytırık kızı götürdüğünü belirledi. Polis Güçleri özel kadro oluşturarak araştırmalarını derinleştirip, çalışmaya başladı.

Aracı fidyeyi almaya gelince yakalandı

Kaçırılma olayından 1 çevrim sonradan çocuğu kaçırılan babayı arayan ayrımsız yabansı, kendilerinin Hatay tarafında olduğunu ve 300 bin teklik parayı vermemesi durumunda çocuğunu satacaklarını söyleyerek telefonu kapattı. Bu telefondan 1 dolaşma sonraları gine baba Aso Rafhat Fatah’ı arayan kişiler parayı isterken, baba o büyüklüğünde parası olmadığını 110 bin liralık verebileceğini söyledi. Nahoş şahıslar teklifi akseptans ederken, ara bulucu benzeri kişinin parayı ahzetmek için kendilerine geleceğini söyledi. Cet Aso Rafhat Fatah aracıya parayı verdiği sırada berbat olan erkek ibret A.R. polis güçleri ekipleri eliyle gözaltına alındı. İfadesi kırılmak amacıyla emniyete götürülen nefer, çocuğu Manisa’nın Alaşehir ilçesinde sakladıklarını itiraf etti.

Kaçırma olayına müdahil 4 dirilik tutuklandı

Polis Güçleri ekipleri çocuğu kabul etmek için belirlenen adrese baskın yaparken, 3 buçuk yaşındaki Arina Fatah bulundu. Evde bulunan Suriye uyruklu şüpheliler A.R., Y.R. ve F.R. gözaltına alınarak Konya Güven Müdürlüğüne getirildi. Arina Fatah dahi ailesine doğrulama edildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 4 suratsız, “Çocuğun kaçırılması ve alıkoyulması” suçundan sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“Polis Güçleri abilerime çokça teşekkürname ederim”

Bakkala götürdüğü sırada kardeşi kaçırılan Lamya Aso Rifaat, olay haset evden bakkala gitmek amacıyla çıktıklarını anlatarak, “O sırada karı bize 10 liralık verdi, ‘Gidip bakkala kolalama alın, kardeşin kul dursun’ dedi. Ben da bu duruma cebin çıkarak kardeşimin elini tuttum. Elimi çekerek ‘Sen koşarak git, biz de kardeşinle peşi sıra geliyoruz’ dedi. Ben da bakkala gittim onlar arkamdan geliyorlardı. Bakkala girdim çıktım onlar yoktu. Eve geldim anneme söyledim, elan sonradan babama marifet verdim. Kardeşim bulunduktan sonraları çokça mutlu oldum. İnsanın kardeşi kaybolunca yalnızlık hisseder, bulunmasına çok sevindim. Polis abilerime birlikte haddinden fazla teşekkür ederim. Babam ve onlar yardımıyla kardeşimi bulduk. Ayrıksı kimseler kardeşlerini tek kimseye bırakmasınlar. Bizim gibi hatalar yapmasınlar, ben tıpkı vebal yaptım ama benzeri henüz yapmayacağım” dedi.

“Bakkaldan bana ayrımsız kolalama şike kardeşin yanımda dursun diye kandırmış”

3 buçuk yaşındaki kızı kaçırılan ata Aso Rafhat Fatah de, “Benim burada hareket yerim var, esnafım. Benim iki kız çocuğum bakkala gidelim diye niteleyerek evden çıktıkları tam tıpkısı avrat benim kızıma 10 teklik vererek bakkaldan bana tıpkı kola al kardeşin yanımda dursun diye niteleyerek kandırmış. Elan bilahare kızım gidince çocuğumu çaldı. Kızım bana gelerek ağababa hakeza tıpkısı öz oldu diye niteleyerek anlattı. Ego da apartmanda kâin kameranın görüntüsüne baktım ve olayı ayırt ettik. Henüz bilahare Konya Emniyetini arayarak ihbarda bulundum. Tanrı razı olsun tezce ilgilendiler. Beni dinlediler, kameraları bir tane tek incelediler ve bu görüntüleri aldılar” ifadelerini kullandı.

“Çocuk üzere parayı vermezseniz, çocuğu o taraftan tıpkı yere satarız”

Bed şahsıların kendisini arayarak çocuğu üzere 300 bin lira fidye istediklerini anlatan ata Aso Rafhat Fatah, “Görüngü sonrası bir numara çağ on paralık arayan olmadı. İkinci günde beni aradılar 300 bin lira istediler, henüz sonra 250 bin teklik istediler benle bu şekilde kesim yaptılar. Söylediği düz Hatay son bölgesiydi. Şayet bala üzere parayı vermezseniz, çocuğu o taraftan bir yere satarız dediler. Tabii bu olaylardan polislerin haberi vardı hepsinden Cenabıhak razı olsun. Kesim yaparak bu fiyatı 110 bin liraya büyüklüğünde düşürdük. Bu çeteye Konya’birlikte de ara bulucu olan birisi var. Dünyalık tükenik olduğunu söyledim. Buradaki aracıyı aradım gel mal amade diyerek. Polisle gelişigüzel aracıya parayı verdik bu dalavereli yakalandı, peşi sıra ayrıksı kadro da yakalandı” şeklinde konuştu.

Ailenin avukatı Hasan Yılmayan de, şüphelilerin Konya Emniyetinin çalışmaları sonucu Manisa Alaşehir’bile yakalandığını anlatarak, “Konya’ya getirilen şahıslar, mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hukuki sürecin takipçisi olacağız. 12 yıldır sülale Konya’birlikte yaşıyor, çevresinde tanınan tıpkısı familya ve çocukları dahi tanınıyor. Hakeza ayrımsız durumun yaşanmaması için tığ tanımadıkları kişilerden uzak durmalarını öneriyoruz” diyerek konuştu.Share: