30 kamu binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

MEKÂN, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’dahi Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile uçman olarak hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda averaj yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin yöre planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan gündüz enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat kurulu ciddi faaliyet üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla Dünya Bankası kredisiyle Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı desteği ile hesaplı, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’üstelik hayata geçirildi. Kamu binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje önce namına uçman iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı aut alnaç iyileştirmesiyle; dış cephe, yapı yalıtımları, içki ve konu değişimleri yapılırken sıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek çağ enerjisi ile ısıdam su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tavzih ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan zaman panelleri, sıra enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları de dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin yöre planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan çağ enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat yerleşmiş kilolu faaliyet üretimi gerçekleşti. Kamuda ilk enerji performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzdelik 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında makbul zindelik enerjisinin tıpkı kısmı binadan karşılandı. Ayrıca bulutsuz park konusunda kurulan devir enerjisi santrali sayesinde 400 kilovat zindelik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan nezaret, bu süreçte meslek, şifahane, yönetimsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında erke etütleri yaparak elde edilecek artırım seviyelerini tayin etti. 2022 yılı içre enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’birlikte düz düz darülfünun kampüsü, sayrılarevi, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan hep 120 amme binasının erke verimliliği yenilemelerine yönelik yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’birlikte hep 84 binanın ise enerji tetebbu ve proje ihale çalışmaları 2022 yılı böylelikle tamamlanacak ve inşaat ihale ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ilişik 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’üstelik yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile amme binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimum yüzde 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimum yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Amme binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanma ömrü boyunca hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların tasarruf ömrü boyunca enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen tarh azalımının 4,5 milyon titrem/sene karbondioksit olabileceği ön görülüyor.

Share: