33 almanak eşiyle 15 yıldır omuz sırta vererek balık avına çıkıyor

Elazığ’de ruhlu Celalettin ve Ayten Öden çifti, 33 almanak avlu arkadaşlıklarına çalışma arkadaşlıklarını dahi ekledi. 15 yılını omuz sırta veren Öden çifti, Hazar Gölünde seçme çağ balık tutup aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde faal Celalettin Öden 13 yaşından itibaren balıkçılıkla uğraşıyor. Babasından küsurat mesleği sürdüren ve buradan kazandığı parayla birlikte dünyaevine giren Celalettin Öden, geçmiş dönemlerde birlikte sürekli eleman çalıştırdı. Alay Malay çalıştığı işçilerin işyar olması veya değişik işlere geçmesi nedeniyle bir süre bir tane başına balığa geçmek zorunda küsurat Celalettin Öden’in eşi Ayten Öden, maltalık arkadaşının o dönemlerde çokça yorulduğunu ayırt etti. Ayten Öden, eşine, birlikte balık tutmaya gidebileceğini bu sayede birlikte daha beş altı yorulacağını söyledi. 15 sene önce ilk defa balık avına çıkan koşa, halen sabahın önce ışıklarıyla gelişigüzel Hazar Gölünde balığa çıkarak ocak ekonomisine katkıda bulunuyor. Tuttukları balıkların kilogramını 25 liradan çevredeki restoranlara satan Öden çifti, 33 almanak birlikteliklerinin mutluluklarını yaşıyor.

“Kışın biraz zorlanıyoruz”

Evine kazançlı adına yardım ulaşmak için bu işe başladığını rapor fail Ayten Öden, “Eşimin yanında kimesne yoktu, bundan ekolojik ortam ego bile eşime müzaheret ederek balık tutmaya başladım. Sabah 04.00 kadar kalkıyoruz. O sürede zamanımız evde geçiyor. 6 kabilinden göle gelip ağlarımızı göle bırakıyoruz. Kimi Zaman gölde çadırda kalıyoruz. İşimizi seviyoruz. Yazın yalın kat olsa da kışın zorlanıyoruz” dedi.

Sabahın er saatlerinde kalkıp ağların başına gittiklerini nâkil Celalettin Öden ise “Ağlarımızda balık varsa göl kenarındaki restoranlara veriyoruz. Balıkları sattıktan bilahare akşam tekrardan göle gidip ağlarımızı seriyoruz. Vaktiyle bizim yanımızda müteharrik elemanlarımız vardı. Elemanlarımız ya paralarını bir iki buluyordu ya da eksantrik işlemler birlikte bulduktan bilahare bizim yanımızdan ayrıldı. Eleman olmaması zımnında ben da mecburen eşimle bu işi yapmaya başladım. Ego 30 senedir bu mesleği yapıyorum. Eşimle üstelik tahminî 15 yıldır bu işi yapıyoruz. Edebiyat 3 kamer adamakıllı oluyor amma sair mevsimler birlikte çok niteliksiz olmuyor. Buranın kışları haddinden fazla yara bu nedenle kimi vakit 10 ahit balığa çıkmadığımız zamanlar oluyor. Bu sürede ağlarımızın eksikliklerini tamamlıyoruz. Henüz sonra tekrardan suya dönüyoruz” diye niteleyerek konuştu. – ELAZIĞ

Share: