33 yıllık eşiyle 15 yıldır sırt sırta vererek balık avına çıkıyor

33 almanak eşiyle 15 yıldır branş sırta vererek balık avına çıkıyor

Çalıştıracak öge bulamayınca, 33 yıllık eşiyle her dönüş balığa gidiyor

Barış Gölünün balıkçı çifti

ELAZIĞ – Elazığ’da kıpırdak Celalettin ve Ayten Öden çifti, 33 almanak sahn arkadaşlıklarına düzentileme arkadaşlıklarını birlikte ekledi. 15 yılını arka sırta veren Öden çifti, Sulh Gölünde her ahit balık tutup ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde ateş parçası Celalettin Öden 13 yaşından itibaren balıkçılıkla uğraşıyor. Babasından artan mesleği sürdüren ve buradan kazandığı parayla üstelik dünyaevine giren Celalettin Öden, önce dönemlerde yanında sonsuz öge çalıştırdı. Birlikte çalıştığı işçilerin memur olması yahut ayrımlı işlere geçmesi dolayısıyla tıpkı süre bir tane başına balığa çıkmak zorunda mütezayit Celalettin Öden’in eşi Ayten Öden, sahn arkadaşının o dönemlerde çok yorulduğunu ayırt etti. Ayten Öden, eşine, birlikte balık tutmaya gidebileceğini bu sayede de henüz az yorulacağını söyledi. 15 sene evvel ilk kez balık avına çıkan koşa, halen sabahın geçmiş ışıklarıyla gelişigüzel Hazar Gölünde balığa çıkarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Tuttukları balıkların kilogramını 25 liradan çevredeki restoranlara satan Öden çifti, 33 yıllık birlikteliklerinin mutluluklarını yaşıyor.

“Kışın biraz zorlanıyoruz”

Evine konuşu namına katkı icat etmek amacıyla bu işe başladığını tabir eden Ayten Öden, “Eşimin yanı sıra kimesne yoktu, bundan periferi ben dahi eşime yardım ederek balık tutmaya başladım. Sabahleyin 04.00 gibi kalkıyoruz. O sürede zamanımız evde geçiyor. 6 kadar göle gelip ağlarımızı göle bırakıyoruz. Arada Sırada gölde çadırda kalıyoruz. İşimizi seviyoruz. Edebiyat kıytırık olsa de kışın zorlanıyoruz” dedi.

Sabahın erken saatlerinde kalkıp ağların başına gittiklerini nâkil Celalettin Öden ise “Ağlarımızda balık varsa göl kenarındaki restoranlara veriyoruz. Balıkları sattıktan sonraları akşam tekrardan göle gidip ağlarımızı seriyoruz. Eskiden bizim yanımızda çalışan elemanlarımız vardı. Elemanlarımız evet paralarını beş altı buluyordu ya bile ayrıksı işler de bulduktan sonradan bizim yanımızdan ayrıldı. Öge olmaması dolayısıyla ben dahi mecburen eşimle bu işi yapmaya başladım. Ben 30 senedir bu mesleği yapıyorum. Eşimle da tahminî 15 yıldır bu işi yapıyoruz. Yazın 3 kamer iyice oluyor amma değişik mevsimler birlikte çokça görgüsüz olmuyor. Buranın kışları haddinden fazla ızdırap bu nedenle ara sıra 10 dönüş balığa çıkmadığımız zamanlar oluyor. Bu sürede ağlarımızın eksikliklerini tamamlıyoruz. Daha bilahare tekrardan suya dönüyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: