4. Acun Göçkün Oyunları

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen 4. Dünya Göçer Oyunları’nın, genişlik diri ve şişman anadan görme spor organizasyonu olduğunu söyledi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Acun Etnospor Konfederasyonu eliyle Bursa’nın İznik ilçesinde planlı 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın aktiflik alanında matbuat mensuplarına açıklamada bulundu.

Oyunlarının açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve misafir azamet başkanlarının katılımıyla dün akşam büyük bir törenle yapıldığını belirten Kasapoğlu, “Coşkulu ve coşkulu tıpkı küşat gerçekleştirdik. Oyunlar iyice ayrımsız şekilde devam ediyor. 103 ülkeden 3 binden çok sporcuyla anadan görme sporlarda sunma dinamik ve balaban organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Haddinden Fazla nazik bire bir mücahede ve hız var. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Dünya Etnospor Konfederasyonuna, tamam paydaşlarımıza, Toyluk ve Spor Bakanlığı ailemize teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

Kendisine eşlik eden gönüllülerin tam organizasyonlarda yüce rol aldığını nâkil Bakan Kasapoğlu, “Hasbilik, bakanlığımızın önem verdiği bire bir bahis. Fahri gençleri her yerde görüyoruz. Yer baskı zamanda, genişlik büyük organizasyonlarda bizimle beraberler. Hepsine teşekkür ediyorum. Konya’dahi İslam Oyunları’nın sunu büyüğünü ve kapsamlısını gerçekleştirmiştik. Onlar oradaydı. Göçebe Oyunları’nda Türkiye bir ruz yazıyor ve esasen geçlerimizle beraberiz.” ifadelerini kullandı.

Vekil Kasapoğlu, Türkiye’nin spordaki her an küsurat benzeri yükselişi olduğuna değinerek, “Türkiye; spordaki iddiası, başarısı ve hedefleriyle benzeri spor ülkesi. Bu sene aldığımız madalyaların sayısına yetişemiyoruz. Branşlar çokça şişman çeşitlilik gösteriyor. Mükemmel kuruluş altyapısıyla Türkiye spor turizmi açısından de cesim ayrımsız destinasyon. Golften geleneksel branşlara, yüzmeden cimnastiğe ve basketbola kadar Türkiye’nin seçme alanda iddiası var. Bu iddiayı birbirinden çaplı gençlerimizle hep henüz yukarılara taşıyoruz.” şeklinde düşünüm belirtti.

“2022’yi mahmul yoğun geçiriyoruz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı, Türkiye’nin güzeşte yıl 170’ten çok uluslararası spor organizasyonu gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “2022’yi bile dolu kırcı geçiriyoruz. Tıpkı yanda Konya’dahi İslam Oyunları, ayrıksı yandan İznik’te Göçkün Oyunları düzenleniyor. Çıtamız ve tecrübemiz büyüyerek devam ediyor. Türkiye, sporda ve spor turizminde bir işaret. Ülkemizin herhangi bir bölgesinde sporda ayrımlı özelliklere ehil. Aşırı sporlardan şita sporlarına ve su sporlarına büyüklüğünde herhangi bir makule imkan ve enfrastrüktür var. Bu da halkımızın, milletimizin sıcaklığı ve fena hâlde familya sahipliği ile birleşince bambaşka bir yöne evrilmiş oluyor.” açıklamasını yaptı.

4. Acun Göçer Oyunları’nda çabucak sporun olmadığını tamlayan Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “Burada sporun birlikte kültürel ve sanatsal aktiviteler, gastronomi, kollar ile gençlere müteveccih çalışmalar var. Kül halkımızı münasebet akşamına büyüklüğünde buraya bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, gençlerin organizasyonlara ilgisiyle ilişkin soru üzerine, “Seçkin alanda olduğu kadar geleneksel sporlara üstelik katlanılamaz tıpkı heyecanı ve deste var. Bunun sonuçlarını birlikte başarıda, branşlara olan ilgide görüyoruz. Vekâlet olarak gençlerin ilgisini en üst düzeyde gelecek yönünde nazik adımlar attık. Bu adımları büyütmeye dahi devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Share: