4. Dünya Göçebe Oyunları

Dünya Etno spor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Acun Göçer Oyunları ile bütün dünyaya irtibat ve kardeşlik mesajı verildiğini söyledi.

Erdoğan, Bursa’nın İznik ilçesinde 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın düzenlendiği aktiflik alanında AA muhabirine açıklamada bulundu.

Cemaziyelevvel resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile mihman mehabet başkanları ve arka düzey temsilcilerin katılımıyla yapılan oyunların gür başladığını kaydeden Erdoğan, “Geçmiş akşam hep katılımcıların, ekranları başında izleyenlerin de tahmin ediyorum bu etkinliğin düşündüklerinden haddinden fazla daha birinci sınıf, kapsamlı ve şişman olduğunu anlamalarına dil oldu.” dedi.

Etkinlik alanına büyük aynı coşkunun bilge olduğunu aktaran Bilal Erdoğan, “Ekranları başında izleyen insanlardan çok niyet, telefon ve tebrikler aldık. Takım arkadaşlarımız bile emeklerinin karşılığının adamakıllı ve teveccühle karşılanmasından mutlu kaldı. Burada nazik ayrımsız himmet var. Çokça ağırbaşlı sayıda âdem burada aylardır çalışıyor. Başarılı ayrımsız açılışla başlaması önümüzdeki günlerde gelecek teveccühün bile göstergesi. Bugün ve hafta böylece İznik’te halkımızın haddinden fazla keyifli ahit geçireceğini, anadan görme sporlarımızın gelişmesi namına da bu etkinliğin gösterişli katkısı olacağını adisyon ediyoruz.” diyerek konuştu.

Acun Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan, Dünya Göçer Oyunları’nın dünyaya vermeye çalıştığı mesaja değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Oyunlarla ilgili farklı fikriyat var. Bazısı geleneksel spor branşlarının olimpiyat iddiasında olması, olimpiyatların süresince kendisine yer bulmasına çalışmasını savunuyor. Birtakımı dahi bu oyunların elan bağımsız milletvekili ve bağımsız dünyası olması gerektiğini savunuyor. Ben ikinci görüşü paylaşıyorum. Geleneksel sporların olimpiyatların içinde meydan almaya çalışması veya bir olimpiyat hedefini kendine koyması diğer sporlardaki kabilinden yozlaşma riskini bile beraberinde getirebilir. Burada spora, hayata, çevreye ve rekabete göz olarak bire bir alternatif inşa etmemiz icap. Geleneksel sporlarda henüz altın bir yaklaşımı ortaya koymamız gerek. Buna ‘Anadan Görme Sporlar Olimpiyatı’ diyebilirsiniz ama olimpiyatlara müşabih olmak değil, ayrımlılık esas. Buradaki açım olimpiyatları andırıyor ama atlı gösteriler, haddinden fazla münevver tıpkı renklilik bahis konusu. Verilmeye çalışılan ‘Geçmişten Geleceğe Bir’iz!’ mesajı. Çabucak Türk dünyası amacıyla değil kül âdemiyet üzere irtibat ve beraberlik mesajı verilmeye çalışıldı. İddiamız ve ümidimiz, olimpiyatların elan ötesinde aynı mesajı insanlığa kazandırabilmek.”

Share: