4. Dünya Göçebe Oyunları

Acun Etno spor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, “Dünyanın bu kadar kültürel zenginliğini 4 aktarılma süresince aynı yerde koparmak beribenzer gibi değil. Bu anlamda Acun Göçer Oyunları alanında bir tane diyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bursa’nın İznik ilçesinde 4. Dünya Göçer Oyunları’nın düzenlendiği aktiflik alanına gelen Bilal Erdoğan, AA muhabirine, Türkiye’nin bu nev arsıulusal organizasyonlarda kalburüstü benzeri talih olduğunu söyledi.

Organizasyonun önceki 3’ünün Kırgızistan’da gerçekleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Kırgız dostlarımız çok iri gayretle kudretli amal yaptılar Issık Göl’ün kenarında. Şimdi bizim İznik Gölü’nün kenarında olmamızın bile bununla ilişkisi var. Aynı yandan Issık Göl’e yakın büyük göl olması, ecdadımızın, atalarımızın bu kök nazik göllere bereketinden yağlık kurum atfetmesi; bunları düşündüğümüz antlaşma İznik seçildi. Bire Bir yandan İznik’in güzelliği seçme türlü etkinlik için mehabetli. Alelade görülmesi, tanınması gereken aynı vadi. Tarihi zenginliği arasında. Hem Bizans’a hem Selçuklu’ya hem Osmanlı’ya başkentlik yapmış, çini sanatının sunu güzel örneklerinin verildiği düz. Eşrefoğlu Rumi kabilinden Davud-i Kayseri kadar akide büyüklerimizin batmış olduğu şehrimiz.”

Şehrin fatihi Orhan Gazi’nin ordusunda Kırgız savaşçıların dahi bulunduğunu dile getiren Erdoğan, bu nedenle ilçede Kırgızlar Türbesi’nin olduğunu bildirdi.

“Anadan Görme Okçuluk Federasyonu, Türkiye’nin arz çabuk büyüyen federasyonu”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve bir nice ecnebi fehamet adamının katılımıyla Acun Göçer Oyunları’nın açılışını yapacaklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Dünyanın kültürlerinin yaşaması ve yaşatılması üzere buradayız. 100’e yakın ülkeden gelen sporcular geleneksel sporlarda yarışacaklar 11 dalda. Müsabakalar yaparak en iyinin kim olduğunu bulmaya çalışacağız. Yaklaşık 30 branşta de sporcular gelip ülkelerinin dışında belki ilk defa kendi geleneksel sporlarını tanıtacaklar. Dünyanın bu büyüklüğünde kültürel zenginliğini 4 gün ortamında bire bir yerde almak aşağı mümkün değil. Bu anlamda Acun Göçer Oyunları alanında tek diyebiliriz. Dünyanın sunu balaban anadan görme spor etkinliği ve biz vatandaşlarımızı çokça palas ulaşabilecekleri İznik’e bekliyoruz. Bugün haddinden fazla büyük aynı cıvıl cıvıl var, gözlerde bahtiyarlık var onun için okşayıcı iyi olmasını diliyorum. Geleneksel sporların geliştirilmesinin dünyanın kültürel zenginliğine olan katkısının çokça kıymetli olduğunu düşünüyoruz.”

Bilal Erdoğan, Kovid-19 salgınının araya girmesiyle biraz yıldır etnospor organizasyonlarının aksadığını belirtti.

İki yıllık zayi olmasa ihtimal daha değişik noktalara gelinebileceğini vurgulayan Erdoğan, buna karşın Acun Etnospor Konfederasyonunun kurulduğu 2015’ten bu yana seçkin yıl halkın mütezayit ilgisiyle karşılaştıklarını bildirdi.

Anadan Görme sporların yaşatıldığı federasyonların son yıllarda büyüdüğünü ifade fail Erdoğan, “Geleneksel Okçuluk Federasyonu, sonuç 3 yıldır Türkiye’nin sunma acul büyüyen federasyonu. 10 binin üstünde lisanslı sporcusu, 600’ün üzerinde spor kulübünün katılımı söz konusu. Bunun devamını inşallah ciritte göreceğiz, inşallah güreşlerimizde göreceğiz. Süvari okçuluk kabil reviş zevki çokça faziletli olan, çok yumruk olan amma bizim kendi sporumuz olan branşlarda hızlı bir gelişmeyi izleyeceğiz. Bu branşların çokları yaş birlikte tanımıyor. Söz Gelimi aşırma, geleneksel oyunumuz, rastgele yaşta yapılabilecek bire bir oyunumuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Acun Etnospor Konfederasyonu olarak dünyanın arz şişman anadan görme spor etkinliği olan Göçer Oyunlarını desteklemeye bitmeme edeceklerini sözlerine ekledi.Share: