4. Dünya Göçer Oyunları ilgi görüyor

Acun Etno spor Konfederasyonu eliyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dünya Göçer Oyunları’na evcil ve ecnebi çokça sayıda sevimli ilişki gösteriyor.

Bursa’nın İznik ilçesindeki İznik Gölü kıyısında “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” sloganıyla organize edilen 4. Dünya Göçer Oyunları’nda 13 branşta 102 ülkeden 3 binin üzerinde sportmen mücadele ediyor.

Özellikle Türk devletlerinden çokça sayıda sporcu ve izleyici, geleneksel kıyafetleriyle müsabakaları izliyor.

Etkinliğin geçmiş gününde kökbörü (kökpar) ve atlı okçuluk oyunları bati deste gördü. Müsabakalar üzere hazırlanan alandaki tribünleri dolduran domestik ve ecnebi haddinden fazla sayıda ziyaretçi oyunları izleme etti.

Bekiroğlu: “Haddinden Fazla balaban bire bir organizasyon içerisindeyiz”

Türkiye Geleneksel Süvari Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu, AA muhabirine, müsabakaların sabahleyin saatlerinde başladığını söyledi.

Katılımın ağırbaşlı olduğunu tamlayan Bekiroğlu, “Geleneği, geleceğe transfer namına Türk milleti yerine birlikte güç ayrımsız gayret içerisindeyiz. Bugün birlikte bunu burada ayrımsız sefer henüz görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Bekiroğlu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle Türkiye’üstelik kombinasyon edilen bu garip organizasyonların geleneksel spor dallarına sunulan önemin göstergesi olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Zaman katılan bütün ülkelerden olumlu mesajlar, olumlu görüşler alıyoruz. Bu bile bizi ayrıca mutlu ediyor. Hoşur haddinden fazla balaban benzeri yapılanma içerisindeyiz. Atlı okçuluk müsabakalarımız yapılıyor. 25’in üzerinde ülkeden sportmen burada yarışmaya katılıyor. Türkiye Anadan Görme Atlı Spor Dalları Federasyonu namına 33 sporcumuzla ülkemizi külah edeceğiz. İnşallah adamakıllı sonuçlar bekliyoruz. Çok iyi hazırlandık. Rastgele şeyden öte, kültürümüzü yansıtmanın haddinden fazla büyük bire bir fehva rapor ettiği bu düzenleme nazik bire bir coşkuyla bitmeme ediyor. “

Oyunları tutulmak için lokal kıyafetiyle Endonezya’dan geldi

Endonezya’dan oyunları izlemek üzere gelen Dhanisa Restya, yöresel kıyafetiyle özen çekti.

İznik’te bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Restya, “Burada çokça ayrımlı kültürlerden insanlar var. Türkiye’ye daha geçmiş da gelmiştim. Zaman okçuluk yarışmalarını izledim. Arkadaşım üstelik burada yarışacak. Oyunları haddinden fazla beğendim. Geleneksel kıyafetlerimle buraya geldim. İnsanlar çokça rabıta gösterdi, haddinden fazla mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Sivas’tan gelen Bilal Demir, geçmişi geleceğe söylemek yerine mefret ayrımsız düzenleme düzenlendiğini belirtti.

Kendisinin dahi atlı spor oyuncusu olduğunu nâkil Çipo, “Giysi kuşamımızla bu işi bayıla bayıla yapıyoruz. Gençler, dallar gördüğü zaman bayıla bayıla bakıyor.” diyerek konuştu.

Zehra Vural de oyunları çokça beğendiğini anlatarak, “Haddinden Fazla büyük benzeri aktiflik ve şişman tıpkısı gaz yuvarı. Kendim bile yarışacağım. Böyle benzeri yarışmaya katıldığım için gururluyum.” değerlendirmesinde bulundu.Share: