4 Yıldır Yatağa Tabi Yeğenine Icra Vekili Kanser Hastası Sariye Güzelce: “Falcı Aylığı Yetmiyor”

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’üstelik 4 yıl önce geçirdiği gidiş geliş kazasından sonraları yatağa bağımlı artan 20 yaşındaki yeğeni Odalık Kurt’a bakan Sariye Adamakıllı, ‘evde hizmet’ maaşının yetmediği belirtti. Adamakıllı, “Bunun daima fizik tedavisine ihtiyacı var Hükümdar’ın. Onun amacıyla ego bunu ayda bin 500 liralık fizikçiye veriyorum ondan sonra bin teklik bezine veriyorum, 3 bin 300 liralık bakıcı aylığı alıyorum ben. Onun için ayda 1000-1500 lira ruh geliyor. Yeşil bilgili olduğu üzere iskonto falan yapıyorlar ama esasen de yetmiyor. Demincek ben de kanser hastası oldum anca olunca da bakımda zorlanıyorum” dedi.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesi Gafarlı köyünde dinamik 20 yaşındaki Hükümdar Kurt, 2018 yılında Kadirli’birlikte yolun karşısına geçerken tıpkı aracın çarpması sonucu gösterişli yaralandı. Aylarca komada küsurat zinde kız değişik hastanelerde tedavi gördü ve en üst tedavi gördüğü Adana’dahi teyzesi bakmaya başladı. 4 yıldır yatağa tabi faal Şehriyâr Aldanmaz’a bakan ana yarısı Sariye Zarifçe de amansız hastalık hastalığına yakalandı. Hesaplı tartı calip sülale canlı kıza bakmakta maddesel yönden zorlanıyor. Asıl Hayriye Kurt, 16 yaşındaki zihnî ve fiziki engelli kızı Cımbar Aldanmaz ile köyde ilgilenmek zorunda olduğu amacıyla Adana’daki kızı Sultan Aldanmaz’u ara sıra görmeye gidiyor.

“YÜZDE YÜZ BAKIM HASTASI”

Yeğenine nazır teyze Sariye Adamakıllı, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

“Hükümdar, Kadirli’üstelik kaza yaptı 15 yaşındayken ortaöğretim 1’e gidiyordu. 40 aktarılma Osmaniye’da yattı ondan bilahare enfeksiyon kaptı Gaziantep’te yattı sonraları Yüreğir Ululuk Hastanesi’ne getirdik. Yüzde beniz bakım hastası Melik. Onun amacıyla Adana’da tedavi gördüğü amacıyla Şehir Hastanesi’nde tedavi görüyor orada. Bacımın tıpkısı mânialı çocuğu elan olduğu üzere buna köyde bakamıyor ikisine. İkisine bakımı çokça print olduğu amacıyla bu yavru Adana’dahi tedavi görüyor. Bunun sürekli fizik tedavisine ihtiyacı var Şehriyâr’ın. Onun için ben bunu ayda bin 500 lira fizikçiye veriyorum ondan bilahare bin lira bezine veriyorum, 3 bin 300 liralık falcı aylığı alıyorum ego. Onun üzere ayda 1000-1500 lira ruh geliyor yeşil anaç olduğu için iskonto falan yapıyorlar amma yeniden da yetmiyor.

“BEN BIRLIKTE AMANSIZ HASTALIK HASTASI OLDUM”

Demin kul kanser hastası oldum. Öyle olunca bile bakımda da zorlanıyorum. Eşim bile inşaattan mütekait, onun amacıyla yani bu bakım şeylerinden çok zorlanıyorum yetmiyor. Yani bakmaya gücüm da bulunmayan şu dakika ben dahi hastayım elhak. Ego kanser hastasıyım, midemi aldılar benim, onun üzere midemi alıp bağırsağa bağladılar. Demincek o öyle olunca bu misil de karaciğerim bozuldu siroza döndü su topluyor. Rastgele hafta kontrole gidiyorum Kent Hastanesi’ne sabahleyin gidip akşam geliyorum. Bağımlı bu çocuğun mama saati geliyor, altının varyasyon zamanı geliyor o devir mecburen birilerine servet veriyorum. Geliyor 2-3 ad yatılı kalıyor ondan sonraları evine gidiyor. Ben hastaneye gittiğim antlaşma sabahleyin gidip akşam geliyorum. Bunun bakımı bile çokça tahakküm hangi yapacağımı bilmiyorum. Çokça maddesel müşkülat yaşıyorum.”

“İKİ ÇOCUĞUMDA ENGELLİ”

Anne Hayriye Kurt ise şunları söyledi:

“Birisi Adana’dahi birisi burada sakat, zihnî engellisi kolu çolak böyle gözü görmüyor. Adana’ya gidiyoruz duramam diyor buraya geliyorum, burada duruyorum. Bunun beraberinde da durmak aha ikisine bakamıyorum. Adana’ya gidiyorum sefer parasıymış işte çaput parasıymış derken, eşimin işi hiç yok benzeri yevmi oluyor o toprak işiyle uğraşıyor. Onunla ben üstelik geçinemiyorum.  Tıpkı üstelik belediyeye vardım bulamadım dedim ki ‘Başkanımla görüşmek istiyorum’, yardımcısı çıktı. ‘Engelli çocuğum üzere akak alacağım köye getireceğim’ dedim. ‘Sumbas Belediyesi’ne gideceksin’ dedi. Oraya vardım o üstelik dedi kim bana ‘Kaymakamlığa git’. Kaymakamlığın işi değilmiş o ben muhtarımızdan sordum. Neyse dedi kim beni yollarken oradan ‘Birisi ölecek kalacak üstelik akak çıkarsa veririz, yalnız özdek yapamam ben, namevcut şu zaman’ dedi. İki misil vardım biri geçen 3 hafta oluyor, bulamıyorum başkanı yani bulamadım. Dedim altının karyolasını verseniz üstünü üstelik idare ederiz dedim ‘biz size haber ederiz’ dedi.”

FON DÖKÜMÜ

Detaylar

Sariye Adamakıllı

Hayriye Aldanmaz

Share: