404 sarıklı imzalarıyla Atatürk portresi oluşturdu

Burdur’da düzenlenen sergide, öğretmenlerin imzalarıyla oluşturdukları Atatürk portresi bağ gördü.

Öğretmenevinde planlı fotoğraf ve heykel sergisinde, kente 23 okulda fariza eden 404 öğretmenin branda bezi üstüne kalemle attıkları imzalardan oluşan Atatürk portresi dikkati çekti.

Proje koordinatörü Görsel Sanatlar Öğretmeni Sabire Sipahi, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kentteki öğretmenlerle sanatı tutmak istediklerini söyledi.

Bütün öğretmenlerin katılımıyla sergi açtıklarını tamlayan Sipahi, serginin yeryüzü dikkat çalımlı eserinin “İmzalarla Başöğretmen Portresi” olduğunu anlattı.

Sipahi, portreyi düşünmek için meslek meslek gezdiklerini, 400’den aşkın öğretmenin branda bezi konusunda asetat kalemle imza çalışması yaptığını aktardı.

Portreyi iki günde tamamladıklarını dile getiren Sipahi, “Mesleğimiz çok kutsal. Bizler öğretmenliği bir patika yerine değil, yaşam tarzı olarak görüyoruz. Bu projeyle bütün meslektaşlarımıza ulaşmak istedik. Tekmil öğretmenler ‘Başmuallim Portresi’nde buluştu. Okullara gittiğimizde öğretmenlerimiz çok sevindiler.” diye konuştu.

Emekli resim öğretmeni Cavide Gürün üstelik dünyaya aynı daha gelse gene öğretmen almak istediğini belirterek, “Alelhusus köyde muallimlik yapmayı haddinden fazla isterdim. İyi ki sanatçı öğrenciler yetiştirmişim.” dedi.

Share: