49 depremzede Gümüşhane Üniversitesi Toplumsal Tesisleri’ne yerleştirildi

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Üniversitesi Toplumsal Tesisleri’nde konuk edilen 49 depremzedeyi mülakat etti.

Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde kurtarma çalışmaları sürüyor. Türkiye’nin gelişigüzel bölgesinden deprem bölgesine yardımlar gönderilirken depremden etkilenen ve barınma sorunu dallı güllü depremzedeler de Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hem şevket aracılığıyla hem bile duygun vatandaşların girişimleriyle konuk ediliyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’da depremden etkilenen 49 vatandaş Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesisleri’ne yerleştirildi. Depremzedeleri musahabe fail ve depremzede çocuklara oyuncak ödül fail Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ile eşi Sibel Taşbilek vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletirken şen etmeleri amacıyla her tür imkanın sağlanacağını söyledi. Gümüşhane Üniversitesi namına zelzele bölgelerine değme tip yardımı gönderdiklerini söyleyen Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Kabadayı, üniversiteye kayıtlı 11 öğrencinin depremde hayatını kaybettiğini belirterek 9 öğrencinin bile halihazırda gerileme altında olduğunu anlatım etti.

“Türkiye şampiyonu taharri istirdat ekibimizi çabucak Adıyaman’a gönderdik”

Gümüşhane Üniversitesi kendisine depremin evvel anından itibaren bölgeye müzaheret ulaştırdıklarının altını çizen Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Kaptan, “İlk depremden itibaren ülkemizin gelişigüzel köşesinden olduğu gibi Gümüşhane’mizden üstelik zelzele bölgesine ayni, nakdi ve takım ve kontrol kurtarma yardımları seferber oldu. Gümüşhane Üniversitesi’nden birlikte evvel etapta AFAD koordinesinde sabık sene taharri kurtarmada Türkiye şampiyonu reşit 12 yabanlık ayrımsız arama istirdat ekibimiz derhal Adıyaman’a irfan etti. Aynı zamanda 30 öğrencimiz de Kızılay ile gelişigüzel sahaya koştu. Akabinde de besin, akarsu ve gerekseme malzemeleri barındıran 3 aracımız ve afiyet personelimiz, akademisyenlerimiz başta olmak amacıyla ekibimiz önceki Adıyaman’a, bir kısmı henüz sonraları Kahramanmaraş’a ve Hatay’a ulaştı. Burada taharri kurtarma çalışmalarına ulama sundular. Depresyon altından 6 devam vatandaşımızın deli dolu namına kurtarılmasına yardım sağladılar. Bizim bu 10 ilde üniversitemizin 4 bin 586 lime mukayyet öğrencisi var. Öğrencilerimizle iletişime geçmeye çalıştık, bildirişim bilgilerini gerçekleştirme ederek. Maalesef halihazırda çokça üzülerek söylüyorum 11 öğrencimizi kaybetmiş durumdayız, 9 öğrencimiz bile çöküntü altında bibi bilgelik alamadık. Onlardan ongun haberleri almayı beklenti ediyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimizle bağlantılı halde adına orada bulunanların özellikle deri, azık ve battaniye kabil ihtiyaçlarını temin ederken farklı taraftan de Gümüşhane’mize karışmak isteyenleri üniversitemizde ağırlanmak amacıyla çağırma ettik. Şu anda üniversitemizin içtimai tesislerinde 49 misafirimiz var, Kahramanmaraş’tan, Elbistan’dan, Malatya’dan, Hatay’dan. Kullanılmamış misafirleri dahi akseptans etmenin planlamalarını yapıyoruz, onlar bizim kardeşlerimiz” dedi.

“İşyerlerimiz, evlerimiz kâffesi yıkıldı barınacak tek yerimiz kalmadı”

Gümüşhane halkının kendilerine çok yardımcı olduğunu söyleyen Malatyalı depremzede Ziyalı Arslan, “Buradaki cezaevinde oğlumuz olduğu amacıyla biz buraya geldik. Burada valimizden, rektörümüzden Cenabıhak razı olsun bizi yerleştirdiler. Şu an çokça rahatız hiçbir sıkıntımız bulunmayan. İşyerlerimiz, evlerimiz bütünü yıkıldı barınacak hiçbir yerimiz kalmadı. 4-5 devir dışarıda çadırlarda kaldık bilahare bile buraya geldik. Yakınlarım, yeğenlerim oradalar. Gümüşhane halkından, valimizden, herkesten Tanrı razı olsun” diye konuştu.

Kahramanmaraşlı depremzede Zülkari Şenkaya ise, “Benim iki devam çocuğum, torunlarım burada okuyor onlar bizi buraya çağırdılar. Köyde ev battı, iki parça arabam vardı battı” şeklinde konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: