6 bilyon liraya mülk olacak fabrikalarda 2 bin 500 dirilik istihdam edilecek

6 milyar liraya mülk olacak fabrikalarda 2 bin 500 dirilik istihdam edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan vasıtasıyla temeli atılan barut, fişek ve kapsül fabrikalarında hummalı mücahede sürüyor

Savunma sanayiinde ekonomiye 200 milyon Euro yardım sağlayacak yatırımlar süratle ilerliyor

ÇORUM – Çorum’un Sungurlu ilçesinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yoluyla temeli atılan barut, fişek ve kapsül fabrikaları inşaatları lahzada yükseliyor.

Barut, barutun incelmemiş maddesi nitrogliserin ve nitroselüloz, fişek ile kapsül fabrikalarından oluşacak tesislerle Çorum, defans sanayinde temel olma yolunsa ilerlerken, tesisler 6 bilyon liraya dünyalık olacak. Türkiye’de bir tane seferde temeli atılmış sunma büyük savunma sanayisi yatırımı olan tesisler tamamlandığında 2 bin 500 istihdam edilecek. Makine ve Kimya Endüstrisi koordinatörlüğünde kurulan fabrikaların tamamlanmasıyla ekonomiye 200 milyon Euro ulama sağlayacak.

SELIM Tümen Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Sungurlu Kombinasyon Endüstri Bölgesini ülfet ederek, barut, fişek ve kapsül fabrikalarının inşaatlarını inceleyerek Goldforce Savunma Sanayi Sungurlu Barut Fabrikası Umumi Müdürü Mehmet Tök’ten icraat hakkında bilgelik aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla temeli atık tesislerin Çorum’a ve ülkemize alımlı çalımlı olması üzere temennide bulunan YANLIŞSIZ Pati Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, “Vatanımız üzere, milletimiz için sonuç rütbe koskocaman benzeri yatırımın Çorum’a, Sungurlu’ya yapılmasından ortalık nazik mutluluk duyuyorum. Sungurlu Çorum’un göz bebeği ilçemiz. bundan sonra Türkiye’nin gözbebeği bire bir ilçe olacak. Sungurlu rastgele şeyin bildirme iyisine layık. Bu pir ilçemizde böyle benzeri tesisin olması insanı gururlandırıyor. Sungurlu yemeden içmeden Çorum’un değil cemi Türkiye’nin beniz akı olacakç Parmakla gösterilen ayrımsız ilçeye dönüşüyor olması hepimizi mutlu ediyor. Fabrikalar inci üzere donatacak ilçemizi. Güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin kullanacağı yerel ve milli mühimmatların üretileceği fabrikalar doğru olsun. Bu tesislerin Çorumumuza kazandırılmasında tensipleriyle Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan doğmak amacıyla ilgili bakanlıklarımıza, milletvekillerimize ve yatırımcılarımıza teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Goldforce Savunma Endüstri Sungurlu Barut Fabrikası Umumi Müdürü Mehmet Tök, tesislr tamamlandığında 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını belirtti.

Bu yatırımların yanı sıra defans sanayine müteveccih arttırma yatırımlar olabileceğini kaydeden Tök, “Burada ruh savunma sanayi alanı olarak planlanıyor. Ağız Ağıza defans sanayine yönelik şirketlerin meydan alacağı bir lokasyon planlaması var. Fişek fabrikası Mart veya April ayınca açılması planlanıyor. Barut Fabrikası’nın da Mayıs ayında Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bir numara etabı açılacak. 2023 yılının orak ayı ayından sonradan barut üretimine başlayacağız. Barutun idmansız maddesi olan nitrogliserin ve nitroselülozda yurtdışına bağımlılığımız olamaz” diye niteleyerek konuştu.

Share: