6 ildeki bazen yerlere ilişik “sit alanı” ve “korunması lüzumlu taşınmaz ekin varlığı” kararları

Firez ve Turizm Bakanlığının, altı ildeki gâh yerlerin “sit alanı” veya “korunması mukteza taşınmaz ekin varlığı” kendisine tescillenmesine ilgilendiren kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Ekin Varlıklarını Himaye Mıntıka Yerleşmiş, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Firez Varlıklarını Siper Nahiye Yerleşmiş ile Gelibolu Tarihi Alanı Hars ve Tabiat Varlıklarını Dulda Komisyonu kararlarına bakarak, Bitlis’in Çakal Armudu ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim merkezi ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi In Yerleşimi 1. adım kazı bilimsel sit alanı namına tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Uzun Kulaklı Deresi mevkisindeki “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 2”, korunması lazım emlak hars varlığı adına car edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. evre arkeolojik sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 ada, 8 ve 7 parsellerde saha alan ve özel mülkiyete ilişkin gayrimenkul, korunması lazım taşınmaz ekin varlığı ilan edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı birlikte 1. ve 3. derece kazı bilimsel sit alanı yerine tescillendi.

Share: