60 yıldır biriktirdiği acayip eserleri devlete affeylemek istiyor

60 yıldır biriktirdiği ibret eserleri devlete affetmek istiyor

NEVŞEHİR Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde ruhlu 82 yaşındaki Hüseyin İnce, Derinkuyu ilçesine müze yapılırsa çocukluğundan beri biriktirdiği ibret eserleri affetmek müzeye istiyor.

Evinin bahçesini ve alt katını adeta müzeye çeviren Hüseyin İnce, ölmeden önce biriktirdiği eserleri devlete bağışlamak istiyor. Öldükten sonradan çocuklarının eş çıkamayacağını düşünen İnce, “Ölmeden önce Derinkuyu ilçesine aynı müze yapılırsa bu eserlerin tamamını bağışlamaya hazırım” dedi. Hüseyin İnce yaptığı açıklamada, “82 yaşındayım. 60 senedir topluyorum. Şu anne büyüklüğünde hiç bir şeyi satmadım. Çok malzeme var, bunların heba olmasını istemiyorum. Çocuklarım bunları bölüşemez. Derinkuyu’ya benzeri müze yapılarak bu parçaları oraya aktarmak istiyorum. Müze yapılacak yerim var ama yapacak kudretim yok. Mehabet Derinkuyu’ya müze yaparsa hepsini vermeye hazırım. Burada kâin eserler heba olmadan değerlendirilmesini istiyorum” dedi.

Hüseyin İnce’nin koleksiyonunda bozuk plaklar, bisikletler, bir vakitler kullanılan ahcar, çarkıt erzak küpleri, tarihi taş plaklar ve gramofonlar, nostaljik bisikletler, cidar saatleri, taş heykeller, ayrı ayrı bölgelerden toplanan yer bilimsel özelliği olan taşlar, Rumlardan küsurat içki fıçıları ve çatı taşları ile şömineler, yüz elli yıllık körük, ganı ve at arabası malzemeleri, asırlık kıraathane sızgıt makinesi, beniz elli yıllık yoğurt hıfız taşı, halk değirmenleri, farklı boyutlarda katık ve tereyağı yapımında geçer not yerey yayıklar, çoğu asırlık olan bakır, gümüş, krom ve tutya mutfak eşyaları, pekmez, içki ve sirke küpleri, cet yadigarı olan üç asırlık silahlar, değişik yüzyıllara ait olduğu hesap pusulası edilen kağıt paralar, derlem paraları, cumhuriyet dönemine ilgili paralar bulunuyor.

Ömrünü bu koleksiyona adayan Hüseyin İnce bazen plaka kulaktan dinleniyor ve geçmişe gidiyor. Mevrut temas konuğuna evinde oluşturduğu müzeyi iri bir ilgi ve inceden inceye gezdiren Hüseyin İnce tam eserler karşı da bir tane yegâne vukuf veriyor. Nevşehir Valisine bile çağrıda kâin Hüseyin İnce, “Sergilenecek ürünlerim var. Ayrıca ilçe merkezinde müze yapımına akla yatkın özlük arsam var, amma müze yapacak durumum namevcut. Eğer devletimiz Derinkuyu’ya benzeri müze yaparsa bu eserlerimin hepsini ve müzenin yapılacağı arsayı bağışlamaya hazırım. Nevşehir Valisi ve Müze görevlileri gelsin gezsinler. Burayı onlara de anlatayım. Bu ürünlerin gitgide heba olmasını istemiyorum” şeklinde konuştu.

Share: