62 yaşında 9’uncu üniversitesini okuyor

Elazığ’da 62 yaşındaki Abdullah Yalınkılıç, 40 yaşında gine başladığı kıraat hevesiyle 22 yılda 7 üniversite bitirdi. Halen Anadolu Üniversitesi sosyoloji 2. derslik öğrencisi olan Yalınkılıç, serencam yapılan Erdemli Tedris Kurumları Sınavında (YKS) aldığı puanla Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Göstergeç ve Beyaz Perde Bölümünü kazandı.

Elazığ’da tevakkuf fail ve Izzet Çekicilik Meydanları İşletmesinde ustalık personel olarak fariza eden 2 bala babası Abdullah Yalınkılıç, 1978 yılında darülfünun sınavına girip kazandı ancak benzeri sene memurluğu kazanması dolayısıyla hareket hayatını tercih etti. Kıraat hevesi ortamında görev artan Yalınkılıç, 40 yaşında esasen üniversite sınavına girerek terbiye hayatına gene atıldı. 2000 yılından itibaren halkla ilgiler, işletme, sınai özişler, elektronik teknolojisi, turizm ve yolculuk ile hak bölümlerini bitiren 62 Yaşındaki Abdullah Yalınkılıç, sonuç olarak Tunceli Munzur Üniversitesi Pertek Sakine Taze Çığır Yüksekokulu Uygulamalı İngilizce ve Çeviricilik Bölümünü başarıyla tamamladı. Halen Rum Üniversitesi toplum bilimi 2. derslik öğrencisi olan Yalınkılıç, sonuç yapılan Efdal Tedrisat Kurumları Sınavında aldığı puanla Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Beyaz Perde Bölümünü kazandı. 22 yılda 7 darülfünun bitiren ve bir anda 2 üniversite okumaya bitmeme Yalınkılıç, son nefesine kadar eğitime devam edeceğini söyledi.

“Çocuğum yaşındaki tıpkı hocadan ders kabul etmek çokça domuzuna tıpkı duygu”

Kıraat serüvenini anlatan 62 yaşındaki Abdullah Yalınkılıç, “Kendimi bildim bileli okuyorum. Okumaya çok hevesliyim. İlk olarak halkla ilgiler bölümünü bitirdim. Daha sonraları işletme, endüstriyel otomasyon, elektronik teknolojisi, turizm ve yolculuk hizmetleri, doğruluk, İngilizce çeviricilik bölümlerini bitirdim. Şuanda ise yalınlık talim sosyoloji okuyorum ve bu sene bile 2020 yılında Fırat Üniversitesi Radyo, Monitör ve Sinema Bölümüne yerleştim. Bu yıl ikisini alay malay okuyacağım. İki tanesini okuyorum 7 çıngı bölümden de mezun oldum. Şuan dokuzuncu üniversitem oluyor. Okumanın yaşı yok. Intikal Etmek insanı tendürüst ve hayatiyetli miktar, okuyan insanın beyni tendürüst kalır. Ego okumanın çok faydasını gördüm ve görmeye bitmeme ediyorum. Herkesin benzeri hobisi ve sevdiği tıpkısı öz vardır kul bunu tıpkısı hobi kendisine görüyorum. Seviyorum okumayı her dönme kullanılmamış aynı öz öğreniyorum. Gece uykudan uyanıp sözlüğe baktığım kelimeler oluyor. Kafama takılan sorular olunca kalkıp araştırıyorum. Varsaymak çokça güzelce, temas dönüş yeni aynı molekül öğreniyorum. Ömrüm yettiği müddetçe sonuna kadar okumayı düşünüyorum. Benim çocuğum yaşındaki kişilerle ders görmem çok balaban tıpkı fenomen değil âdem her zaman küçüklerle bir ortamı paylaşabilir. Ancak çocuğum yaşındaki tıpkısı hocadan ibret ahzetmek haddinden fazla pir aynı önsezi. Bu bilginin gücünü gösteriyor bilgelik temas şeydir eğer bilginiz varsa ve bilgiliyseniz. Sizden ne kadar balaban yahut hasis olursa ve hangi büyüklüğünde varlıklı olursa olsun sizin onun bilgisi karşısında eğilmeniz geçişsiz. Nedeniyle vâkıf olmak çok kocaman. Hocalarımın birçoğu benim çocuğum yaşında olabilirler ancak benim onlara saygım sonsuzdur çünkü bilgiye saygı duyuyorum. Hizmet Etmek genişlik iyicene özdek. Öğrencilere şöyle ayrımsız felsefi bir sözüm var. 6 kamer ile 60 yılı satın alabilirsiniz. Bu şöyle üniversite sınavına ve derslerinize 6 ay çokça hasis çalışın 60 yılınız belki bile ömrünüzü kurtaracak yere girersiniz. Bundan henüz güzel benzeri tecim imkânsız. Ailemin çok iri desteği var. İnsanların de düşünceleri değişik farklı olabiliyor. Genellikle takdirle karşılanıyorum” dedi. – ELAZIĞ

Share: