7 bin 784 yaban hayvanı, otama edilerek doğaya bırakıldı

TARIM ve Orman Bakanlığı Natür Dulda ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce kurulan rehabilitasyon merkezlerinde, sonuç 10 yılda muhtelif nedenlerle yaralanan 38 bin 631 yaban hayvanı, otama ve rehabilite edilerek, katıksız ortamına bırakıldı. 2022’de ise 12 bin 596 karışık hayvanından 7 bin 784’ü, yeniden doğaya kazandırıldı. 1017’sinin tedavisi devam ederken, 453 çandır hayvanı ise hayvan bilimi bahçelerine yerleştirildi.

‘Av ve Karışık Hayvanı Reprodüksiyon Yeri ve İstasyonları ile Kurtarma Merkezlerinin Kuruluşu, Yönetimi ve Denetimi Karşı Yönetmelik’ ve uluslararası sözleşmeler layıkıyla doğal afat, çevre sorunları, yaralanma ve sahipsiz kalma kabil nedenlerle bakıma ve tedaviye kadın olan çandır hayvanları amacıyla otama ve rehabilitasyon merkezleri kuruluyor. 2000’li yılların başlarında üniversiteler, hayvan bilimi bahçeleri, uray ve sivil cemiyet kuruluşlarınca yapılan protokoller ile karışık hayvanları otama edilirken, 2010 yılında bakanlığın kurduğu merkez devreye girdi. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nca kurulan geçmiş kurtarma ve iyileştirme merkezi olan Bursa Büyüklük Çevik Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bakım vermeye başlaması ile otama ve iyileştirme elan şümullü yapılmaya başlandı. Vekillik tarafından seçme mıntıka müdürlüğü bünyesinde aşılanmamış hayvanı istirdat ve iyileştirme merkezi kurulması hedefi kapsamında şimdiye kadar Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Mersin, Sinop, Kars, Van, Rize ve Hatay başlamak amacıyla 11 ilde istirdat merkezi düz yazı edildi.

10 YILDA 38 BİN 631 KARIŞIK HAYVANINA TEDAVİDKMP marifetiyle akıbet 10 yılda 38 bin 631 aşılanmamış hayvanı otama ve rehabilite edilerek saf hayat ortamına bırakıldı. 2021 yılında türlü nedenlerle yaralanan, engel gören 8 bin 957 karışık hayvanının 5 bin 450’si tedavi edilerek, gene doğaya salındı. 2022 yılında şimdiye büyüklüğünde 12 bin 596 çandır hayvanı doğada çorlu ya dahi güçten düşmüş yerine bulundu. Bunlardan 1017’sinin tedavi ve iyileştirme süreci bitmeme ederken, 7 bin 784 yaban hayvanı baştan doğaya kazandırıldı. Doğaya dönemeyecek olan 453 çandır hayvanı ise zooloji bahçelerine yerleştirildi.

Share: