8. Geleneksel Rahvan Atlama Beygiri Yarışları, Ardahan’da yapılacak

Rahvan beygir kültürünü keyiflendirmek üzere tevhit edilen 8. Geleneksel Rahvan At Yarışları, Ardahan’da düzenlenecek.

Türkiye Anadan Görme Atlı Spor Dalları ile Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Ardahan Temsilcisi Tasavvur Arabul, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 Ilkgüz Aksata günü bölgenin kültürü olan rahvan atlama beygiri yarışlarını boşaltmak amacıyla çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Yaklaşık 2 yıl aradan sonradan yeniden rahvan beygir yarışları düzenleyecekler amacıyla iri bahtiyarlık yaşadıklarını nâkil Arabul, bu kültürün yaşatılmasında, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Anadan Görme Atlı Spor Dalları Federasyonu ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tutmak üzere ulama sunan herkese teşekkürname etti.

Etkinliğe herkesin çağrılı olduğunu anlatım eden Arabul, şöyle konuştu:

“Türk kültüründe yetişkin aynı yeri olan at yarışlarına sülale sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dört kıtada atlama beygiri koşturmuş ayrımsız milletin evlatlarıyız. At kültürü bizim için mübarek. Dolayısıyla bu etkinliği önemsiyoruz. Buna elden bir yarış gözü ile terk etmek geçişsiz. Bu aktiflik ayrımsız zamanda bizim ata kültürümüze ehil çıkmamızın göstergesi. Bize sakıt, tıpkı etkinliklerle kültürümüzü rastgele ant yaşatmaktır.”

Arabul, etkinliğin Ardahan- Artvin yolu üzerindeki Ardahan Rahvan Atlama Beygiri Konkur Sahası’nda gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Share: