ABD’de müstahsil fiyatları temmuzda beklentilerin bilakis düştü

KUL’bile Üretici Denk Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentilerin bilakis maaş yüzde 0,5 azalırken, yıllık yüzdelik 9,8 ile beklenenden bir iki artma kaydetti.

ABD Himmet Bakanlığı, temmuz ayına ilgilendiren ÜFE verisini açıkladı. Buna göre, ÜFE temmuzda tıpkısı esbak aya nazaran yüzde 0,5 azaldı.

Piyasa beklentilerinin aksine düşüş gösteren verinin bu dönemde yüzdelik 0,2 artması öngörülüyordu. İki yılı fazla benzeri süredir ilk defa düşüş kaydeden haber, haziranda yüzde 1 artmıştı.

Bu dönemde yetiştirici fiyatlarında yaşanan düşüşte benzin fiyatlarındaki yüzde 16,7’lik azalış deli dolu oldu.

Müstahsil fiyatları, temmuzda almanak bazda ise yüzde 9,8 arttı.

Beklentilerin altında mütezayit üretici fiyatlarındaki almanak yükselişin temmuzda yüzdelik 10,4 olması aritmetik ediliyordu. Üretici enflasyonu, haziranda ise almanak yüzdelik 11,3 artmıştı.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen atom çekirdeği ÜFE üstelik temmuzda maaş yüzde 0,2 ve almanak yüzdelik 7,6’lık çoğalma gösterdi.

Atom Çekirdeği ÜFE’ye ait ortalık beklentisi, almanak bazda beklentilerle paralel tıpkı tutum izlerken, maaş bazda yüzdelik 0,4 artması yönündeydi. Çekirdek ÜFE, haziranda birlikte maaş yüzde 0,4 ve yıllık yüzdelik 8,4 artmıştı.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek sonuncu nişane fiyatlarına ve manşet enflasyona ait ipuçları veriyor. ABD Merkez Bankası (Fed), ÜFE de karışma olmak üzere yekpare pahalılık göstergelerini takip ediyor.

Analistler, temmuz ayına ilişik ÜFE verisinin enflasyondaki yavaşlamaya belen ettiğini belirtti.

Share: