Ablasına kolalama aldırma bahanesiyle 3 buçuuk yaşındaki kızı kaçırarak 300 bin lira kurtulmalık istediler

Konya’bile, ablasına kolalama aldırma bahanesiyle 3 buçuk yaşındaki kızı kaçırarak 300 bin liralık fidyeinecat istediler.

Kız kardeşini markete götüren 11 yaşındaki ablasına kolalama alması için mal veren ayrımsız kadın, 3 buçuk yaşındaki kız çocuğunu kaçırdı. Çocuk amacıyla aileden 300 bin liralık fidyeinecat isteyen şüpheliler, polis güçleri aracılığıyla oluşturulan özel kol eliyle şahıslara tavassut eden kişiyle birlikte yakalanarak çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Çocuğun kaçırılma andaç ise her an asayiş kamerasına yansıdı.

Fenomen, 16 Ağustos Salı günü 17.00 sıralarında şekil Karatay ilçesi Şemsi Tebrizi Mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ecnebi uyruklu uyruklu 11 yaşındaki Lamya Aso Rifaat kardeşi 3 buçuk yaşındaki Arina Fatah ile bakkala gitmek için evlerinden bundan sonra. Apartmanın girişinde oturan yüzü sınırlanmış ayrımsız avrat kendisini çağırarak, kola almasını söyledi ve 3 buçuk yaşındaki Arina Fatah’ı bırakmasını istedi. Lamya Aso Rifaat’ın bu teklifi akseptans etmemesi üzerine avrat, hoşur çocuğun elinden tutarak kendilerinin bile bakkala makul geleceklerini, ablasının önden gitmesini söyledi. Bunun üzerine Lamya Aso Rifaat parayı alarak bakkala gitti ve kola alıp çıktığında kardeşi ve kadını bulamadı. Lamya Aso Rifaat, bunun üstüne serian geçenlerde kâin evine anbean durumu annesine ve babasına bildirdi.

Çocuğun kaçırılma hatıra asayiş kamerasında

Apartmanda bulunan güvenlik azrail görüntülerini inceleyen baba Aso Rafhat Fatah, 3 buçuk yaşındaki kızının kaçırıldığını görerek durumu 112 Ivedi Davet Merkezine bildirdi. İhbar konusunda fenomen adına Konya İl Güven Müdürlüğünden polis güçleri ekipleri sevk edildi. Düzenlilik alıcı görüntülerini inceleyen ekipler, tıpkısı kadının apartman önünde beklediği ve iki kardeşin apartmandan çıktığı tam kendilerini durdurarak mal verdiği ve bu sırada tezyifkâr kızı götürdüğünü belirledi. Polis hususi ekip oluşturarak araştırmalarını derinleştirip, çalışmaya başladı.

Aracı fidyeyi almaya gelince yakalandı

Kaçırılma olayından 1 periyot sonra çocuğu kaçırılan babayı arayan bire bir bed, kendilerinin Hatay tarafında olduğunu ve 300 bin liralık parayı vermemesi yerinde çocuğunu satacaklarını söyleyerek telefonu kapattı. Bu telefondan 1 çevrim sonradan yeniden ata Aso Rafhat Fatah’ı arayan eşhas parayı isterken, baba o kadar parası olmadığını 110 bin teklik verebileceğini söyledi. Ibret kişiler teklifi kabul ederken, ara bulucu tıpkısı kişinin parayı ahzetmek için kendilerine geleceğini söyledi. Ağababa Aso Rafhat Fatah aracıya parayı verdiği sırada kaba olan koca çirkin A.R. polis ekipleri eliyle gözaltına alındı. İfadesi alınmak için emniyete götürülen erkek, çocuğu Manisa’nın Alaşehir ilçesinde sakladıklarını itiraf etti.

Kaçırma olayına müdahil 4 yaşama tutuklandı

Polis ekipleri çocuğu almak için belirlenen adrese sel yaparken, 3 buçuk yaşındaki Arina Fatah bulundu. Evde kâin Suriye uyruklu şüpheliler A.R., Y.R. ve F.R. gözaltına alınarak Konya Güven Müdürlüğüne getirildi. Arina Fatah bile ailesine teyit edildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 4 suratsız, “Çocuğun kaçırılması ve alıkoyulması” suçundan irsal edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“Polis abilerime çokça teşekkürname ederim”

Bakkala götürdüğü tam kardeşi kaçırılan Lamya Aso Rifaat, olay günü evden bakkala başvurmak için çıktıklarını anlatarak, “O sırada karı bize 10 lira verdi, ‘Gidip bakkala kola alın, kardeşin köle dursun’ dedi. Ego bile bu duruma karşı çıkarak kardeşimin elini tuttum. Elimi çekerek ‘Sen koşarak git, biz dahi kardeşinle ardı sıra geliyoruz’ dedi. Ben birlikte bakkala gittim onlar arkamdan geliyorlardı. Bakkala girdim çıktım onlar yoktu. Eve geldim anneme söyledim, elan bilahare babama veri verdim. Kardeşim bulunduktan bilahare haddinden fazla bahtiyar oldum. İnsanın kardeşi kaybolunca ıssızlık hisseder, bulunmasına haddinden fazla sevindim. Polis abilerime bile haddinden fazla teşekkür ederim. Babam ve onlar yardımıyla kardeşimi bulduk. Başka kimseler kardeşlerini hiç kimseye bırakmasınlar. Bizim üzere hatalar yapmasınlar, ben bire bir hata yaptım amma tıpkısı daha yapmayacağım” dedi.

“Bakkaldan bana benzeri kolalama hıyanet kardeşin yanımda dursun diyerek kandırmış”

3 buçuk yaşındaki kızı kaçırılan cet Aso Rafhat Fatah bile, “Benim burada hareket yerim var, esnafım. Benim iki kız çocuğum bakkala gidelim diyerek evden çıktıkları sırada benzeri avrat benim kızıma 10 lira vererek bakkaldan bana aynı kolalama şike kardeşin yanımda dursun diye niteleyerek kandırmış. Elan sonradan kızım gidince çocuğumu çaldı. Kızım bana gelerek ata böyle bire bir husus oldu diyerek anlattı. Ben de apartmanda bulunan kameranın görüntüsüne baktım ve olayı fark ettik. Elan bilahare Konya Emniyetini arayarak ihbarda bulundum. Cenabıhak razı olsun hemencek ilgilendiler. Beni dinlediler, kameraları biricik biricik incelediler ve bu görüntüleri aldılar” ifadelerini kullandı.

“Çocuk üzere parayı vermezseniz, çocuğu o taraftan tıpkı yere satarız”

Suratsız şahsıların kendisini arayarak çocuğu amacıyla 300 bin teklik kurtulmalık istediklerini anlatan baba Aso Rafhat Fatah, “Fenomen sonrası birinci periyot on paralık arayan olmadı. İkinci günde beni aradılar 300 bin lira istediler, daha sonraları 250 bin liralık istediler benle bu şekilde pazarlık yaptılar. Söylediği düz Hatay hudut bölgesiydi. Eğer bala amacıyla parayı vermezseniz, çocuğu o taraftan tıpkısı yere satarız dediler. Tabiatıyla bu olaylardan polislerin haberi vardı hepsinden Allah razı olsun. Bölge yaparak bu fiyatı 110 bin liraya büyüklüğünde düşürdük. Bu çeteye Konya’birlikte da ara bulucu olan birisi var. Mülk münteha olduğunu söyledim. Buradaki aracıyı aradım gel mal hazır diye. Polisle alay malay aracıya parayı verdik bu münasebetsiz yakalandı, arkası sıra ayrıksı ekip dahi yakalandı” şeklinde konuştu.

Ailenin avukatı Hasan Yılmayan dahi, şüphelilerin Konya Emniyetinin çalışmaları sonucu Manisa Alaşehir’bile yakalandığını anlatarak, “Konya’ya getirilen kişiler, mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Türel sürecin takipçisi olacağız. 12 yıldır ev Konya’birlikte yaşıyor, çevresinde tanınan bire bir karı ve çocukları birlikte tanınıyor. Böyle tıpkısı durumun yaşanmaması için tığ tanımadıkları kişilerden ırak durmalarını öneriyoruz” diye konuştu. – KONYA

Share: