Açık Deniz Altay: “Türkiye’nin Yüzde 80’ini Düşman İlan Fail Aynı Reisicumhur İnsanlık Tarihinde Yoktur; Etse Etse Hitler Etmiştir”

CHP Ekip Başkanvekili Açık Deniz Altay, TBMM açılır açılmaz önce namına “sansür yasası”nın getirilmesini; “Pes. Kanunuesasi gereği yapılması gereken tatil bitti, Bahçeli ısrar ve tazyiki ile bir güruh gündemde laf; 85 milyonun benzeri titrem derdi varken Divan iki haftadır ‘Sansür yasası’ ile çalışıyor. Sebep karşıyız? Erdoğan’a ve Halk İttifakı’na demokrasinin ihtarname ve tepki rejimi olduğunu öğretmek zorundayız. Onlar üstelik bunu ahzetmek zorunda” diye niteleyerek eleştirdi. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın güzeşte TÜGVA’nın 5’inci Yalınç Kongresi’ndeki “Çoluk Çocuk, şurası unutmayın tığ varız bire bir da karşımızda bilindik düşmanlar var” sözlerine, “Kim antagonist Erdoğan? DÜRÜST Parti’ye düşünce vermeyen, seni onama etmeyen çok insanı, yani Türkiye’nin yüzde 80’ini düşman zar ettin evvel. Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin öyle evet da hakeza bir şekliyle Cumhurbaşkanısın. Yüzdelik 80’ini antagonist zar eden tıpkısı cumhurbaşkanı âdemiyet tarihinde yoktur. Etse etse Hitler etmiştir” karşılığını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Sedir’te matbuat toplantısı düzenleyerek gündeme ilişik değerlendirmelerde bulundu. Altay, sözlerine; 7 yıl önceki Ankara’bile 103 yurttaşın hayatını kaybettiği 10 Ilk Teşrin Ankara Gar Katliamı ile başladı. Altay, katliamda yaşamını yitirenleri andı.

Altay, Reisicumhur Erdoğan’a; çiftçi ve esnafın borçlarının faizlerinin silinmesi konusunda, “Faizleri tığ sileceğiz Erdoğan. Şurada 8, 9 ay var. Gel bire bir efelik yap, sen sil. Nasıl olsa sileceğiz. Tığ sileceğiz. Gel çiftçinin, esnafın faizini sen sil. Yani milletin derdi yerine sıkı denetim yasası ile işe başlayan bir TBMM ile alın karşıyayız” sözleriyle çağrı yaptı.

Altay’ın konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“ONLARDAN BİZİ, BİZİ ONLARDAN KOPARDILAR: 10 Ekim 2015… 7 sene önceki Ankara Gar Meydanı’nda ‘özgürlük, el erki, barış’ diyen insanlar sakil bir hamle sonucu katledildiler. Onlardan bizi, bizi onlardan kopardılar. Bu güç saldırıda hayatını kaybedenleri rahmet ve minnetle anıyorum. Amma bunu unutmayacağımızı herkesin bilmesi geçişsiz. Bu saldırının önlenememesi noktasında aynı düzenlilik ya da amme görevlisinin kusuru varsa bu üstelik asker geç ortaya çıkma. Herkesin bu konuda içi bayındır olsun.

SEN, SANA TEPKİ GÖSTERENE TERÖRİST, DIŞ MİHRAK PİYONU BÖLEN DİYORSUN: Bu saldırıyı önleyemeyenler, bu saldırıda hayatını kaybedenleri anması amacıyla Gar Meydanı’na giden insanlara tazyik, momentum uygulayabiliyorlar. Ankara’nın hep yollarını kapatmışlar. Illet? Keşke 2015’te bunu yapsaydınız. Bu güvenlik önlemini 2015’te alsaydınız 103 barışa, demokrasiye, ziyalı tıpkısı geleceğe haykıran sesi kaybetmeseydik. Bu anmayı engel olmak demokrasiyi bilmemektir, içselleştirememektir. Erdoğan, demokratlık reaksiyon ve protesto rejimidir. Sana bile tepkisini bu ulus ve ihtilaf gösterecek. Sen sana aksülamel gösterene ya ‘terörist’, evet ‘dış odak piyonu’, evet ‘bölücü’, evet ‘vatan haini’ diyorsun. Amma hakeza yaptıkça hem inandırıcılığını hem birlikte kavim gözetiminde itibarını kaybettiğini dahi sana hatırlatmayı görev sayıyorum.

MİLLETİN DERDİ İLE DERTLENMEYEN BİR MECLİS OLABİLİR Mİ?: TBMM 27’nci Dönemde 159 uluslararası anlaşmayı yasalaştırdı. 114 dahi kanun çıkardı. 109 dahi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi artık. Bu dönemde CHP milletvekilleri 42 bin 240 yazılı soru önergesi verdi. Bunun 31 bini cevaplandı. 11 bini hala yanıtsız. 3 bin 638 Sedir Araştırı önergesi verdi CHP milletvekilleri. 11 modül Araştırı Komisyonu kuruldu. Türkiye’nin sözde hoppadak 11 kıta sorunu var, başka sorunu yok kabil. Insan Divan, kayırıcı âdem odalar, 600 tane saylav. Kardeşim, milletin derdi ile dertlenmeyen benzeri sedir olabilir mi? ‘Toplumun bir kesiminin’ derdi var diyoruz. ‘Hayır bakmayalım.’ Meclis niçin var o ant. CHP 288 grup önerisi getirdi.

85 MİLYONUN DERDİ İLE DERTLENDİK: Türkiye’de Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Anamur’a 780 bin 500 kilometrelik coğrafyamızda yaşanmış olup bile CHP yerine TBMM gündemine getirilmeyen aynı yegâne sorunu kimse söyleyemez, gösteremez. 85 milyonun derdiyle dertlendik. Tıntın ile hallendik. Onların sesi, gözü, kulağı olduk. Yeri geldi onların elleri ayakları olduk. Böyle yapmaya üstelik bitmeme edeceğiz.

85 MİLYONUN BİR TITREM DERDİ VARKEN, MECLİS İKİ HAFTADIR ‘SANSÜR YASASI’ İLE ÇALIŞIYOR: Sedir 6’ncı Teşri Yılı’na ‘Sansür yasası’ ile başladı. Pes. Esas gereği yapılması gereken dinlence bitti. Bahçeli’nin ısrar ve tazyiki ile aynı sürü gündemde konu; 85 milyonun aynı titrem derdi varken Meclis iki haftadır, onlar dezenformasyon diyor, ‘Sansür yasası’ ile çalışıyor. Niçin karşıyız bu yasaya? Erdoğan’a ve Halk İttifakı’na demokrasinin protesto ve tepki rejimi olduğunu öğretmek zorundayız. Onlar de bunu kabul etmek zorunda. Ne yapıyoruz? Domates Dolması marifet fora etmek, halkı keder, imtina etmek ve paniğe gönderme fail malumat paylaşım yapmak 1 yıldan 3 yıla kadar mahbes cezasını getiriyor. Dahi bunu tutuklu yerine yargılanmak zorundasın. Niçin? Katalog suçlarına bunu koyuyorsun. Neye göre domates dolması haber.

YALAN HABERİ KİMİN BELİRLEYECEĞİ BELLİ DEĞİL: Mesela ego, ‘128 milyar dolar bağırsak edildi’ diye niteleyerek tweet atıyorum. Beyefendi bundan rahatsızsa dalavere bilgi olduğuna dair bire bir bilge kararı takanak. Yalan haberi kimin belirleyeceği muhtemelen değil. Yargıtay’dan mevrut ajan Divan Komisyonu’nda dedi kim, ‘Bu kargaşa yaratır, adliyelerde.’ Benzeri hakime bakarak yalan sayılabilecek tıpkı bilgelik tıpkı ayrıksı hakime bakarak akıllıca sayılabilir. 128 milyar dolar itidalli yerde mi? Değil. Şişkinlik. TÜİK hangi dedi? TÜİK yüzdelik 83,5. ENAG dahi diyor kim yüzdelik 180. Biz, ENAG açıkladığında, ayrımsız hakime göre halkı paniğe atıf etmiş evet. Böyle bire bir rezalet olmaz.

KEYFİMİZ KAÇTIĞI ANDA İNTERNETİ KAPATIRIZ, TELEVİZYONU KARARTIRIZ, GAZETELERİ SİYAHA BOYARIZ: Örneğin Inanmış Beko ile İzmir mebus ile zoom üzerinden politik tıpkı güruh yapıyoruz. İzmir ile ilişik… Vukuf Teknolojileri İletişim Başkanlığı bu zoom üzerinden yaptığımız toplantıdaki bütün içeriği algı. Pes. evet bunları İran yapmıyor. Matbuat İlan Kurumu. Filhakika giyotin kabilinden çalışıyor. Demin gazetelere zar akçakesme cezası verecek. Basın Kartları Komisyonu var. Az Buçuk düzeltmişler. Türkiye’de kime matbuat kartı verileceğine Fahrettin Altun değişmeyen verecek. Hikmet Teknolojileri İletişim Başkanlığı bant daraltma kararı alabilecek. Hem bile yüzde 95’e kadar. Bunlar şurası diyorlar. Keyfimiz kaçtığı anda interneti kapatırız. Keyfimiz kaçtığı anda televizyonu karartırız. Keyfimiz kaçtığı anda gazeteleri siyaha boyarız. Bitti. evet dahi batırırız.

HAKKINI ARAYAN HERKESİ KODESE GÖNDERECEĞİM DİYEN BİR KANUN: Erdoğan yaptığın günahlardan, işlediğin kusurlardan kontekst basına sansür getirerek sana alın olan herkesi cezaevine atarak bu işten sıyrılamazsın. Ben sana aylar önce aynı tavsiyede bulundum. Gine bulunayım. Amiyane anca düşünüyorsan bırak diğer işleri, şöyle 10, 15 milyonu içine alacak mahpushane yap. Belki o zaman. 15 milyonu cezaevine koyarsan ihtimal sana cebin çıkacak sesleri kesersin. Eleştiren, cebin çıkan, beğenmeyen, hakkını arayan herkesi kodese göndereceğim diyen bire bir yasadır. Buna bir şekliyle rızamız yoktur. Alelhusus 29’uncu maddenin çıkmaması üzere elimizden gelen rastgele şeyi yapacağız.

MESELA BİR AHIT BILCÜMLE GAZETELER SİMSİYAH ÇIKSIN: Basına bile tıpkısı çağrımız var. Kanun direkt sizi murat alıyor. Müstakil matbuat, lehtar sıfır basın, afaki basın siz de ayrımsız sesinizi çıkarın. Ne yaparsınız bilmiyorum. Maslahat tıpkı ahit hep gazeteler simsiyah çıksın. Hangi evet? Ayrımsız dönüş evet. Protesto edin. Demokrasinin ihtarname ve reaksiyon rejimi olduğunu bildirme bol basın bilmesi lazım.

ADAMIN TRAKTÖRÜNÜ, ÖKÜZÜNÜ HACZETMİŞSİN, ÇİFTÇİDEN ÜRETİM BEKLİYORSUN: Meclis 4 Ekim’de EYT ile başlamalıydı. Kanayan ateş ile başlamalıydı. 3600’ü unutulan amme çalışan şeflerle başlamalıydı bu Divan. Açıkta tutulan engelli kadrolarına tayin yapılması, yetmez özürlü kadrolarının artırılması ile ilgili bir düzenlemeyle başlamalıydı bu Divan. Öğretmenlik Patika Kanunu’nun, bu ucube kanunun ve ucube sınavın ele alınması lazımdı. Taşerona kadroda unutulan binler var. 3600’bile yapılan haksızlıklar var. Peki, 3600 CHP’nin gayreti ile çıkmıştır. Ama burada haksızlıklar var. Çiftçinin namus borcu faizlerinin silinmesi ile başlayabilirdik. Maraba perişan Erdoğan. Adamın traktörünü haczetmişsin. Yetmez ahırdaki öküzünü haczetmişsin. Çiftçiden istihsal bekliyorsun…

GEL BİR EFELİK YAP, SEN SİL: Faizleri tığ sileceğiz Erdoğan. Şurada 8, 9 kamer var. Gel bi kabadayılık yap, sen sil. Zahir olsa sileceğiz. Tığ sileceğiz. Gel çiftçinin, esnafın faizini sen sil. Yani milletin derdi adına sıkı denetim yasası ile işe başlayan ayrımsız TBMM ile cebin karşıyayız. Bunu makul bulmuyoruz.

PES, KİM DÜŞMAN ERDOĞAN: Geçkin beyefendi TÜGVA’nın 5’inci Dümdüz Kongresi’nde konuşmuş. Ağzı biberli, dili hırs saçıyor. Ne demiş? ‘Çoluk Çocuk, şurası unutmayın tığ varız bire bir birlikte karşımızda bilinen düşmanlar var.’ Pes. Kim antagonist Erdoğan, ki? AK Fırka’ye görüş vermeyen, seni ikrar etmeyen bunca insanı, yani Türkiye’nin yüzde 80’ini antagonist ilan ettin, esbak. Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin anca ya dahi böyle tıpkısı şekliyle Cumhurbaşkanısın. Yüzdelik 80’ini düşman ilan eden aynı reisicumhur adamlık tarihinde, aynı ihtişam başkanı, ayrımsız kamet reisi yoktur. Hitler, karşıtlarını düşman ilan etti mi bilmiyorum, etse etse Hitler etmiştir. ‘Dininizi ve kininizi unutmayın’dan, ‘bizden olmayan cümle düşman’ tavsiyesine geçtin. Gençleri ilk kinini unutmaya nida etmiştin, deminden herkesi ve hepimizi düşman gösteriyorsun. Bu bittabi benzeri saksı? Ne boşaltmak istiyorsun Erdoğan. Muhalefeti, senden olmayanları antagonist car ederek hangi yapmaya çalışıyorsun. Ben söyleyeyim. Meram tutturamayınca düşman yaratıyorsun.

KAMA OLMA; TÜRKİYE’NİN UĞRUNDA TAKOZ OLDUN SEN: Türkiye’nin tıpkı sorunu hatta bildirme balaban sorunu var Erdoğan, o üstelik sensin. Imdi bu ülkenin sosyal hayatına, ekonomisine, kültürel yaşamına bariyer olma, takoz olma. Türkiye’nin önünde kiski oldun sen, kama. Tıpkısı iri itirafta bulunmuş. ‘Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığını, yoksulluğun Allah’ın izniyle olmayacağı tıpkısı Türkiye’yi biz hallederiz. Bunu biz yaparız. Şu dakika onun hazırlığı içindeyiz.’ Yadırgatıcı oldum. Sanırım 2002’den beri Türkiye’yi Erkek Eksiksizlik yönetmiş, Erdoğan de esas ihtilaf partisi lideri yerine demin yolsuzluğun, rüşvetin olmadığı bir Türkiye’yi kendisinin halledeceğini söylüyor. Lime modül anlat millete. Yapıncak Malkara Otoyolu’nu tanıdık bir firmaya resmi abece ile oturup ihalesiz namına; ‘Müzakere edin, uyuşma sağlayın’ diyor. Bu ne? 10 milyarlık gelişim. Burada yolsuzluk var mı yok mu? Türk Telekom angın hikaye… Demin bankalara talimatla Hariri’ye verdirttiğin krediyi devletin kasasından çıkardık. Hariri’nin borçlarını bankalara ödedin Erdoğan. Demin buradan çık dahi kim ‘Burada usulsüzlük yok, idrak yok’ dahi. üstelik diyebiliyorsan.

DARPHANE SOYULUR MU?: Sülale mensuplarının yöneticisi olduğu vakıflara kamudan dökme paraları açıklayarak başlayabilirsin bilfarz. Ocak mensuplarının idareci olduğu vakıflara kamudan ne kadar mülk aktarıldığını söyleyerek yöntemsizlik ve rüşvetle mücadele etmeye başlayabilirsin. Ayrıca şunu birlikte yapabilirsin; kamudan münakasa kayran şirketler bu vakıflara birçok teklik armağan yapmış bunu dahi açıkla. ve 128 milyar doları düşük kurla umum altından, kayırıcı kapıdan birilerini zengin gelmek usulsüzlük mudur değil midir? Bunun birlikte hesabını gel millete ver. evet Allah’tan korkun, seçkin kayran soyulabilir. Darphane soyulur mu Inanmış (Inanmış Beko) Komutan? Darphane’bile bandrol yolsuzluğunu Akif Hamzaçebi, ego defaatle konuştuk. evet bir tane savcının gıdı çıkmadı. Meclis’e geldik, araştırı önergesi verdik; eller kalktı reddedildi. Divan pisliği, yolsuzluğu tezkiye yerine dönüşüyor maalesef bunu üzülerek söylüyorum.”

“85 MİLYON AMERİKA’DAHI MÖSYÖ KEMAL’İN KİMLERLE, HANGI GÖRÜŞTÜĞÜNÜ, KONULARI BİLECEK”

Altay, açıklamalarının peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, ESIR ziyareti ile ilişik soruya Altay, şu yanıtı verdi:

“Erdoğan’dan sonra MHP’bile da Bay Kemal paranoyasının, sendromunun başlamasından serencam etap memnunuz. Millet Masası’nın, Ulus İttifakı’nın sunma geç 8 kamer sonradan Türkiye’nin yönetimine geleceğinin korkusu ve paniğinden ibarettir. Sayın Umumi Başkanın Amerika ziyaretinin bilcümle detayları kamuoyu ve basınla paylaşılmıştır. Sayın Umumi Komutan vakit kaybetmeden Amerika ile kalmayacak; Amerika’dan sonra dünyanın farklı ülkelerine ziyaretler yapacak. Bizim ikinci asır vizyonumuz var. Tığ ikinci yüzyılda Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız temel parametresinin altında ayrıksı hedeflerimiz üstelik var. Bunlardan benzeri tanesi da Türkiye’yi teknik, teknolojik, bilimsel gelişmelerle bütünleşmiş emretmek. Dünyadaki gelişmeleri Türkiye’nin tribünden seyretmemesini istiyoruz… Sayın Genel Başkanımızın Amerika’dahi hiçbir Amerikan resmi yetkilisi ile görüşmeyeceğini aslında Selek Yalman dahi biliyor Türkiye’deki sistem birlikte biliyor. Sayın Umumi Başbuğ’ın görüşmelerinin kâffesi beklenmedik diyapozitif olacak. 85 milyon Kemal Kılıçdaroğlu’nun yani Erkek Eksiksizlik’in Amerika’bile, kimlerle ne görüştüğünü, konuları bilecek. Amerika’da haddinden fazla sayıda ongun yetik müderris var, olağanüstü beyanlar var. Türkiye’den hatır göçü var. Onlarla bile görüşecek. Arzumuz o kim bu akıl göçünü durdurmamız geçişsiz. Onun için dahi Türkiye’nin orada da aynı elektrik merkezi üzere algılanıyor olması lazım. Bunun yolunun birlikte yeni bir kuvvet ve çıban değişikliği ile sağlanacağı tıpkı gerçektir.”

“AMERİKA’DAN DÖNÜNCE MÖSYÖ KEMAL’E SÖYLETİRİZ ONU ÜSTELIK YAPARLAR”

Altay, dirimlik vergisi dilimlerine ilgili sorulan soruya şöyle karşılık verdi:

“Bildiğim kadarıyla DÜRÜST Parti’da o konuda kafalar elinin körü. Yapalım diyen var yapmayalım diyen var. Kolayı var; Bay Eksiksizlik Amerika’dan dönünce Bay Kemal’e söyletiriz, onu de yaparlar İnşallah. İşin esprisi. Beceri adına konuya tüm bilge değilim. Bilmediğini bilen tıpkı siyasetçiyim. Ama kamudan hakeza benzeri arzu varsa kim var tığ da bu işin mezunu arkadaşlarla say yaptırıyoruz. Er Bezi kanuna bu işin getirilmesi noktasında tığ CHP olarak üstümüze düşeni yaparız. Devlette mal çok, kâfi ki çalmasınlar, çırpmasınlar.”

“YARIM KİLOSU DOMUZ ETİ, YARIM KİLOSU DANA ETİ”

AKP’nin testis teklifine ait, “Ego İstanbul’dan bir iki geçmiş geldim. Arkadaşlarla biraz sonra bakacağız. Müspet şeyler birlikte var amma bir DOĞRU Parti klasiği ile cebin karşıyayız. Arkadaşların anlattığı kadarıyla natamam kilosu domuz eti fire kilosu dana eti. Hakeza ayrımsız torba üzere görünüyor” diye değerlendirdi.

Share: