Adana’da toplumsal göz umudu! Vatandaş 6 bin 356 kat için teferruatlı kuyruklar oluşturdu

Cumhur Reisi Recep Takbih Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman içtimai konut projesinin detaylarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Dar gelirli aileler amacıyla TOKİ, bir tane seferde 250 bin bölük mensur edecek.

BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI

Sektör temsilcileri, inşa edilecek olan konutların inşaat sektörüne nasıl benzeri sıklet oluşturacağına dair değerlendirmede bulunurken, vatandaşlar ise bu projeden hava heyecanlandıklarını söyledi. 81 ilde vatandaşların gösterişli bağ gösterdiği projede şimdiye büyüklüğünde 900 binden fazla referans yapıldı. Başvurular 31 Ekim’e büyüklüğünde sürecek.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Başvurular dolayısıyla bir nice ilde bankalarda ATM’lerde uzun kuyruklar oluştu. Referans üzere gelenler ise bu projeyle eş sahibi olabilecekleri amacıyla ateşli olduklarını rapor ettiler. Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü şişman sosyal hane projesi kendisine tanıtılan iş, Adanalıları bile heyecanlandırdı.

6 BİNDEN AŞKIN BASAMAK YAPILACAK

6.356 toplumsal konutun düz yazı edileceği Adana’de eşkâl Seyhan-Yüreğir ve Çukurova ilçelerine 4 bin 100, Sarıçam’a 800, Yumurtalık’a 300, İmamoğlu ve Kozan’a 500’er, Tufanbeyli’ye ise 156 hane yapılacak. Adana’nın proje kapsamında, Türkiye genelinde önce 7’birlikte olduğunu kaydeden Şarki Akdeniz İnşaat Yüklenici Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Bütün dünyada toplumsal teavün, içtimai basamak gevşek durumdayken, Cumhurbaşkanı’mızın açıklaması, yüreğimize akarsu serpti. Yer illerimizde Kahramanmaraş’ta 2 bin 600, Mersin’de 3 bin 300, Osmaniye’birlikte 1600, Hatay’de ise 4 bin 500 toplumsal konut yapılacak. Adana’mız, yer illerimize nazaran civar planda tutulmuş” diye niteleyerek konuştu.

“HEYECANLA BEKLİYORUZ”

Proje sebebiyle daha önceden tapusu olmayanların aile sahibi olabileceğini nâkil Karslıoğlu, rekabet ortamı bile gelişeceği üzere taşınmazlar sektöründeki fiyatların aşağı çekilebileceğini söyledi. Vezneci uğrunda ayakyolu bekleyen Dudu Caymaz (65) ise daha önce haddinden fazla nöbet TOKİ’ye müracaat yaptığını fakat ad çekme çekimlerinde kendisine daire çıkmadığını belirterek, “Heyecanla bekliyoruz” dedi.

Şeyma Yeşil (20) da proje kapsamında konutların yüzde 20’sinin gençlere ayrılmasından mutlu olduğunu söyledi.Share: