Ahlat’taki kuş cenneti dondu

Yabani Armut’taki kuş cenneti dondu

Donan Ilbay Maksat Boran Kuş Cenneti açıktan görüntülendi

BİTLİS – Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde bulunan Ilbay Kasıt Boran Kuş Cenneti acı antipatik nedeniyle dondu.

Bir haftadır dondurucu soğukların etkisini gösterdiği Yabani Armut’taki akmaz ve ara sıra süfli şelaleler dondu. Beklenen kar yağışının olmamasına rağmen Ahlat’ı etkisi altına düzlük sevimsiz havalar zımnında ilçenin Yamlar mevkiinde kâin ve onlarca kuş türüne ocak sahipliği işleyen Ilbay Kasıt Boran Kuş Cenneti’nin yüzeyinin yüzdelik 80’i bankiz kaplandı. Yüzeyi kaplanan kuş cennetinin saf güzelliği havadan görüntülendi.

Onlarca kuş türünün uğrak yeri olan kuş cennetinin donması, haddinden fazla sayıda kuşun ısıdam bölgelere kafile etmesine faktör olurken, gölün donmayan su yatağında bulunan kâh kısımlarında ise beş on kuş türü yaşamını sürdürüyor. Donan kuş cenneti natürel bire bir görk sunarken ara sıra vatandaşlarda bu güzellikleri izleyerek ve foto çekerek arşivlerine katıyor.

İlçedeki vatandaşlardan Ahmet Yamlı, yıllardır bu bölgede yaşadığını belirterek, “Normalde kar yağdıktan sonra kuş cenneti buz tutardı. Yalnız yaklaşık 10-15 gündür şiddetli soğuklardan dünya bu sene kar yağmamasına rağmen buz tuttu. Bizde gelip burada görüntüleri sarmak istedik. Ister kuşları, lüzum buzun görüntülerini görüntülemek üzere buraya geldik” dedi.

Share: