Ahmet Kayaç, Atatürk’ün Dünyalık Varlığını Bağışlarken Söylediği Sözlerin Atatürk Köşkü’nden Kaldırılmasına Reaksiyon Gösterdi: “”O Çelişkiyi Milletin…

Bili: TAMER ARDIL ERŞİN – Almaç: KEMAL SEVİNDİRİCİ

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün para varlığını Türk milletine bağışlarken söylediği sözlerin Trabzon’daki Atatürk Köşkü’nden kaldırılmasına ilgilendiren, “Ulus fakrı kısırlık ortamında rehavet yaşarken AKP’nin kadroları zenginleşti. Ama nazik önder Mustafa Kemal Atatürk, hep mülk varlığını Türk milletine bağışladı. O çelişkiyi milletin okumasından mı tasalı oldular dahi kaldırdılar diyerek sormadan edemiyorum” dedi.

Ahmet Kayaç, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Giresun ziyaretini ve Trabzon’daki Atatürk Köşkü’nden Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün sözlerine ilişkin yazının kaldırılmasını ZÜMRÜDÜANKA Bili Ajansı’na değerlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun Karadeniz’de istekle karşılandığını vurgulayan Kayaç, gözlemlerini şöyle anlattı:

“Biz Sayın Genel Başkan’ım gelmeden geçmiş belli görüşmeler ve davetler yapıyoruz. Enfrastrüktür diyebileceğimiz şekilde planlama yapıyoruz. Gittiğimiz bir nice gurur, yapı, toplum örgütü ve odada insanlar şunu söylüyorlar: ‘Tığ, çarkıt YANLIŞSIZ Parti yöneticisiyiz, MHP’de yöntem yaptık, Dava Ocakları’nda çalıştık ancak bu davranış, gidiş değil. Türkiye’nin umudu CHP’dir, Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Türkiye’nin umudu, Altılı Masa, yani millet masasıdır. Aman ayrımsız olun, bizi bu sıkıntıdan çekin çıkarın’.

Konuştuğumuz insanların söylediklerini değerlendirdiğim antlaşma, Türkiye hesabına düş donör tablonun gelecekte, geçmiş seçimde geldiğini görüyorum. Bilcümle Karadeniz üzere bunu söyleyebilirim. Gittiğimiz temas yerde, tek görmediğimiz bağlam ve ilgi ile karşılaşıyoruz, görmediğimiz kitlelerle buluşuyoruz. Emareler kesin olarak CHP ve Millet İttifakı’nın iktidarını müjdeliyor.”

Kayaç, Kılıçdaroğlu’na üstelik özel tıpkısı ilginin olduğunu belirterek, tıpkısı MHP’linin kendisine söylediklerini şöyle aktardı:

“MHP’de yöntem yaptığını söyleyen bire bir vatandaşın söylediği haddinden fazla deste çekiciydi. ‘Devleti sunma dolgunca bilen, şu anki liderler süresince sizsiniz Sayın Umumi Başkan’ım ve Türkiye’yi doz çıkaracak olan bile sizsiniz. Sizin liderliğinize, bilgelik ve birikiminize çok güveniyoruz’ dedi. Cebin mahalleden olarak nitelendirebileceğimiz insanlarda da bu zümre tespitleri sıklıkla görüyoruz.”

“MİLLETİN OKUMASINDAN MI RAHATSIZ OLDULAR”

Kayaç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine bilcümle mülk varlığını bağışladığı saha olan Trabzon’daki Atatürk Köşkü’nden Atatürk’ün yazısının kaldırılmasına ilişkin ise şunları söyledi:

“Mustafa Kemal Atatürk, 11 Haziran 1937’de Atatürk Köşkü’nde bütün servet varlığını Türk milletine bağışlamıştı. O sırada söylediği çokça değerli sözler var. ‘Mal ve servet kul ciddiyet yapıyor. Bilcümle malımı, mülkümü milletime bağışlamaktan küşayiş duyuyorum. İnsanın anne zenginliği manevi mirasındadır’ kabil çok yoğun, manidar, eşsiz sözler bunlar.

Tokat Milletvekilimiz Kadim Durmaz ile Edirne Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu, Trabzon’a misafirim adına geldiler. bu arada aynı açıklık bulduk, onların konuk edeyim dedim. Atatürk Evi’ne çıktık. Orada, vasiyetname odasında bu alay çok kıymetlidir. Odaya girmeden ‘Burada bire bir alay vardır, Iri Önder’imizin sözü’ diyerek anlattım. Odaya girdik, alay yok. Sordum, dediler kim ‘Rengi soldu, depoya kaldırdık’. Böyle bire bir madde cins mi?

Arkasında şöyle tıpkı bellek mi var demeden edemedim. Türkiye’nin içre olduğu durumu biliyorsunuz. Kavim yoksullaşırken AK Öğür kadroları tek olmadık yerde zenginleştiler. Ulus fakrı fukaralık zarfında yük yaşarken AKP’nin kadroları zenginleşti. Amma nazik önder Mustafa Kemal Atatürk, bütün dünyalık varlığını Türk milletine bağışladı. O çelişkiyi milletin okumasından mı tasalı oldular de kaldırdılar diyerek sormadan edemiyorum.”

Share: