Akıbet an bili… Çeri eğlencesinde halay çeken işçiler konuştu

Sultangazi’bile gübür toplamak üzere gittikleri sokağa asker eğlencesi zımnında giremeyince halaya katılan arılık işçileri o anları anlattı. İşçiler, “Mehmetçik kardeşimize tıpkısı maneviyat motivasyon olsun, zait erke olsun’ diye niteleyerek halaya katıldık” dedi.

Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde 2481 Sokakta geçtiğimiz günlerde Erzincan’a gidecek olan Muhammed Cabar isimli gailesiz amacıyla, arkadaşları özlük aralarında ayrımsız canlılık düzenlemiş, gençler, sokağı girişini trafiğe kapatıp saz eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başlamıştı. Bu sırada çöpleri almak amacıyla mevrut Sultangazi Belediyesi’nde müteharrik Tahsin Yüksel, Mehabetli İnan ve Turan Özyer isimli personeller ise sokağa giremeyince, eğlenceyi öğürtlemek istememiş sokağın çöplerini çıkmaz girişindeki çöp aracına elleriyle taşımıştı. Peşi Sıra işçiler, tıpkısı süre halay çekerek asker ile arkadaşlarına moral olan çalışanlar henüz sonraları ise yeniden koşarak kaldıkları yerden işlerine bitmeme etmişti. Katışıksızlık işçilerinin oluşturduğu eğlenceli görüntüler ise toplumsal medyada büyük bent görmüştü. Saffet işçileri o anları anlattı.

“Askerimize da moral olsun diyerek eğlencelerine katıldık”

Halay başı olarak dans fail Tahsin Yüksel, “O dönüş iyicene ve heyecanlıydı. Sokağa eksiltmek istedik, eğlenceden etraf giremedik. Gidip çöplerimizi taşıyıp araca attık. Çeri eğlencesi vardı. Askerimize üstelik maneviyat olsun diye niteleyerek eğlencelerine katıldık. O bile halkımızın hoşuna gitti. Dernek olduğu antlaşma kendimi tutamıyorum lüzum istemez, kanımda var” dedi.

Mehmetçiğe maneviyat ve güdeleme olması üzere halaya katıldıklarını aktaran Şanlı İnan ise “Esasta biz o gün rutin yerine çöplerimizi alıyorduk. Bölgeye giremedik. Bölgenin vabeste reşit olmasından âlem ara bulucu farklı tıpkı güzergahta bıraktık. Elle çöpümüzü taşıdık. Çöpü taşıdıktan sonraları arkadaşlara ego söyledim elhak ‘Buyurun, bire bir gidelim. Mehmetçik kardeşimize ayrımsız moral motivasyon olsun, pozitif erke olsun’ gibisinden katıldık. Cenabıhak razı olsun askerimizin annesinden bize vermiş olduğu destekten ekolojik ortam çünkü o bile bizi baya gururlandırdı. Esas habere çıkmanın gururu dahi bağımlı bir apayrı oluyor” şeklinde konuştu.

Halay çekip işlerine kaldığı yerden devam ettiklerini anlatan Turan Özyer da “Biz abilerle değme zaman olduğu üzere bölgede çalışıyorduk. Leşker eğlencesi olduğunu gördük. Bağımlı bizde çalışırken eğlenceye girelim benzeri maneviyat olsun. Hem birlikte bizi kendilerine yakın hissetsinler. Hizmette andıran tutum iyidir. Esnaflar ve aileler esen olsunlar, bize yalınç gelsin diyorlar. Tığ bile dedik ki bire bir sülale ortamı tevessül etmek şartı ile bizde girelim, eğlenelim. Istem isterdi kim çok detaylı kalalım fakat sıra yoktu. İşimize bakmamız lazımdı. Girdik halay çektik, geldik. Arkamızdan yakarış etmişler, Tanrı razı olsun. İnşallah acele vakitte asker kardeşimiz ailesine kavuşur” dedi. – İSTANBUL

Share: