Akıbet zaman haberleri! Hamle Programı kapsamındaki “Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrısı”nda ilk kararlar alındı

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Uygulayım Bilimi Odaklı Uran Hamlesi Programı kapsamında açılan Afiyet ve Kimya Ürünleri Çağrısı’na ait, “Sağlık ve kimya sektöründe akseptans ettiğimiz 23 proje üzere önümüzdeki dönemde 784 milyon lira AR-GE yatırımını ve 4,3 milyar liralık üretim yatırımını destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Varank, Avrupa’nın sunma şişman sanayi kümelenmesi YER İstanbul’un düzenlediği “SAHA EXPO Defans, Havacılık ve Gök Uran Fuarı”nda Uygulayım Bilimi Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na ilişik hikmet verdi.

Varank, Türkiye’birlikte üretimi sıfır, aheste akan bariz sunulan elektronikten makineye, kimyadan sağlığa, ayrımlı sektörlerdeki ürünleri yerli ve milli imkanlarla üretebilmek üzere bu programı başlattıklarını bildirdi.

Mobilite ve Üretimde Yapısal Transformasyon çağrılarında yakalanan arka düzey performanstan bilahare açılan üçüncü çağrıda keyif ve kimyada birlikte eleştiri projeleri hayata nakil üzerine iddialı olduklarını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrımıza 179 proje başvurusu oldu. Ince değerlendirmesi tamamlanan 44 projeden 23’ü akseptans edildi, 5’i üzere revizyon istedik. Sağlık ve kimya sektöründe kabul edilen 23 proje amacıyla önümüzdeki 784 milyon liralık AR-GE yatırımını, 4,3 milyar teklik istihsal yatırımını destekleyeceğiz. Bu desteğin sonucunda Türkiye, kanatlı hayvan aşılarında kullanılan adjuvanı, meme kanseri ve otoimmün emraz üzere taşıyıcı sistemleri, değer munzam yüksek toksisiteye cemaat yıpranmamış onkoloji ve MS ilaçlarını Etap Programı sayesinde çoğaltma kabiliyetine eş olacak. Aziz Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında, savunma sanayisinden sonraları sanayinin rastgele alanında gündemi izleme fail değil, dünyada gündemi tayin eden aynı Türkiye’yi önümüzdeki dönemde nesir edeceğiz.”

99 proje amacıyla proses devam ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Aşama Programı kapsamında sabık yıl “Mobilite ve Üretimde Yapısal Transformasyon” çağrılarına artık, 2021’dahi Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrısı’nda 179 projenin stabil başvuru sürecini tamamladı, 143 proje komisyon kıymetlendirme aşamasına kaldı. Bu projeler üzere yapılan uzun tetkik süreci böylece 44 proje amacıyla karar makbuz, 99 proje üzere ise yorum süreçleri devam ediyor.

Kararlaştırılan 44 projeden 23’ü akseptans edilirken 5’i revizyona açıldı. Akseptans edilen 23 projenin AR-GE büyüklüğü 784 milyon teklik, üretime yönelik yatırım harcaması büyüklüğü 4,3 milyar liralık oldu.

Projelerin illere göre dağılımına bakıldığında İstanbul 5 projeyle ilk tam vadi alırken bu ili Kocaeli 4, Tekirdağ 3, Sakarya 2 ve Karaman 2 projeyle izledi. Ankara, Yalova, Işıklı, Samsun, Konya, Isparta ve Adıyaman’da da birer proje yürütülecek.

Yenilikçi ürünler üretilecek

Desteklenen projeler kapsamında yenilikçi, derece katılmış eşdeğer ilaçlar, biyobenzer ilaçlar, kanser tedavisinde geçer ve nadir umar kategorisinde yer kayran etkili maddeler, aşılar, muafiyet sağlayıcı mahsulat, kimya sanayisinde geçer sair kimyasal ürünler ve müstahzarlar, tıp, cerrahi, dişçilikte mergup eczacılık ürünleri kabilinden munzam değeri efdal kritik ürünlere yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi gibi olacak.

Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrısı kapsamında değerlendirilen kimya sektörü, yer yağı, doğal gaz, albeni, akarsu, mineraller ve metaller kabilinden incelmemiş maddeleri 70 binin üstünde değişik ürüne dönüştürerek hemen herhangi bir sektöre girdi sağlıyor.

Türk sanayisinin gelişimi amacıyla kilit öneme erbap bire bir göz olan kimya sektörü, imalat sanayisinde üretime konu maddelerin tahminî yüzdelik 30’unu oluşturuyor. İmalat sanayisi sektörleri ortada yer fazla dış tecim açığının verildiği kimya sektörü, yerel ve milli sanayinin gelişmesinde faziletli gizil barındırıyor.

İlaç sanayisi bile oylumlu miktar ve çeşitlilikle üretim ve dış satım imkanına topluluk, ek değeri erdemli sektörlerden biri namına dikkati çekiyor.

Share: