Akıntıya kapılırsanız bunları yapın

Sahillerde gark ve deniz kazalarına karşı görev özne Kocaeli Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM) 15 hazirandan bu yana 166 vakaya müdahalede bulundu. Vatandaşların akıntıya kapılması durumunda hangi yapılması gerektiğini anlatan ekipler, “Akım sizi dibe çekmez, sahilden açığa akıllıcasına sürükler. Sahile akıllıca yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine aynı müddet müsaade verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2005 yılından bu yana sahillerde 7/24 görev yapan ekipleri sayesinde boğulma ve bahir kazalarına cebin çabucak engelleme edilerek, Kocaeli sahillerinin istek rahatlığıyla yüzülebilir olması sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki halk plajlarında boğulma tehlikesi atlatan vatandaşlara önceki müdahale sayrı aktarım ambulans birimi tarafından yapılıyor. Turizm sezonu boyunca yerel ve yabancı turistlere hizmet veren sahillerdeki ekipler; plajda oluşan devir çarpması, boğulma, alerji kabil olaylara birlikte gücük sürede müdahale ediyor. 15 Haziran’dahi sahillerde göreve başlayan ekipler acil müdahalede değme saniyenin değerli olduğunu bile bile bugüne kadar 166 vakaya müdahalede bulunup, esenlik ve hastaneye aktarım hizmeti verdi.

Sağlık ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Esenlik İşleri Idarehane Müdürlüğü’hangi bağlı Tutkun Nakil Ambulans Birimi ile İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görev eden Kocaeli Akarsu Kazaları Obstrüksiyon Merkezi (KOSKEM) yaz sezonu boyunca koordineli şekilde çalışıyor. Ekipler ahali plajlarındaki gark ve yaralanma vakalarına acil müdahalede bulunup, arkası sıra vatandaşı hastaneye naklediyor. Teknik ve tıbbi donatıya eş Züğürt Nakil Ambulansları, esenlik personelleriyle birlikte Karamürsel Altınkemer el plajı, Kandıra Kerpe Miço kadınlar plajı, Cebeci el plajı, Bağırganlı ahali plajı, Sarısu halk plajı, Kumcağız halk plajı, Nadir halk plajı ve Darıca Bayramoğlu ahali plajlarında hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu ise 10.00-19.00 saatleri beyninde bakım veriyor.

Rip akıntı nedir?

Rip ya de çekici debi adı verilen akarsu hareketleri, herhangi bir yıl yüzlerce insanın boğularak hayatını kaybetmesine neden oluyor. Türkiye’de özellikle Karadeniz sahillerinde görülen sinsi acı ‘çekici cereyan’ bahir eğin yapısının ökçe-dalyan-topuk (kum tepeciği-ağız tatsızlığı-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülüyor. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye akıllıca hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu tıpkı yüzücünün üstelik cebin koyamayacağı kadar güçlü oluyor.

Ayrıca Çeken akıntısı da yavaş olmakla gelişigüzel tamam Karadeniz sahillerinde görülebilir akıntı türüdür. Rüzgarlı, fırtınalı ve alternatif havalarda görülüyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri çekici akıntıya kapılmanız halinde öncelikle asude olunmasını tavsiye ediyor. Yetkililer, “Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa makul sürükler. Sahile akilane yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bire bir müddet müsaade verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara akilane yüzerek akıntıdan kurtulun. Her ant su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak arkalama isteyin.” diyor. 15 Haziran 2022 tarihinde sahillerde göreve başlayan Sayrı Nakil Ambulansı görevine yaz sezonunun kapanma tarihi olan 15 Eylül 2022’ye kadar devam edecek. – KOCAELİ

Share: