Akşener’den hükümete tekaüt maaşı tepkisi: Arz düşüğü asgari sevap kadar olmalıdır

Seçkin hafta eksantrik bire bir ilde esnaf ziyareti yapan İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener, bu yol üstelik Aksaray’da kendisini muntazır vatandaşlara seslendi. Kısaca 2 senedir il yer gezdiğini belirten Akşener, “Burada tıpkı amacım var. Haddinden Fazla mufassal benzeri zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı, buna kıymet şuculuk-buculuk üzerinden siyasetçilerin birbirlerine konu çaptırdığı amma sizin derdiniz konuşulmadığı için birlikte her birinizin çırak çıktığı ayrımsız dizge var bu ülkede.” dedi.

“ARZ DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET KADAR OLMALI”

Ekonomiye ve avlu pahalılığına değinen Akşener, emeklileri sevindirecek tıpkı vaatte da bulundu. İYİ Tümen lideri, “Zor maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 lira tekaüt maaşı alanlar vardı. Bizim dediğimiz şuydu en bağan zor maaşı minimum ecir kadar olmalıdır. Bunu bu rüfeka yaptı yaptı yapmadı tığ yapacağız az kaldı. Hani treniniz hangi oldu yağız katar, hangi oldu havaalanı, ne oldu çökülen çiftlikler. Kavuşma denilen o sistemi ortadan kaldıracağız netlikle söylüyorum. 24 bilyon TL sizin cebinizden, Türk Telekom’dan makbuz Hariri’nin cebine koydular. Erdoğan’ın familya dostu.”

ÇİFTÇİLERE SESLENDİ

Akşener, çiftçinin canlılık faturasının erdemli olduğunu belirterek, ” İç Rum Bölgesi’nde hepinizin derdi suyun kaybolması, faaliyet pompasıyla su çıkarılması, sulamanın böyle yapılması. 113 bin lira cümbüş faturası gördüm. 60 bin liralık fatura gördüm. 52 bin liralık fatura gördüm. Yahu bunu ödeyen bire bir çiftçinin, 3 ayda 180 bin teklik bitmek zorunda kalan bire bir çiftçinin malından elinde ne kadar servet kalabilir? Bunun içine bir da kucak mazotu, koyun ilacı, kucak gübreyi. Geriye hangi kalır?” dedi.

“SİYASETÇİLERİN İNSANLARIN SESİNİ DUYUP ÇÖZÜM ÜRETMESİ GEREKİYOR”

Akşener, lüzum erk olsun, gerek uymazlık, siyasetçilerin görevinin vatandaşı itaat etmek olduğunu rapor etti. Siyasetçilerin görevinin vatandaşların sorunlarına hal yapmak olduğunu anlatan Akşener, şunları kaydetti: “Siyasetçiler bu çözümlerin üzerinden rekabet etmektir. Benim kabilinden temas siyasetçinin buraya gelip karşınızda resmi sıralama durmasını sağlamaktır. Siz olmazsanız yöntem dahi olamaz, siz olmazsanız tek molekül gayrimümkün. O nedenle esnaf amacıyla müşterisi ana olduğundan bu dükkanlara girdim. O dükkanların içerisinde, ‘Bu akşam hangi pişireceğim?’ diye niteleyerek düşünen kadınları gördüm. Atanamayan gençlerin gözyaşlarını gördüm. İnsanların, eş hanımlarının, çiftçilerin konuştuğunu gördüm. Siyasetçilerin esnafların içerisindeki insanların sesini duyup ona hal üretmesi gerekiyor.”Share: