Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması sonuçlandı

Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması sonuçlandı

BURSA – Osmangazi Belediyesi’nin Bosna-Hersek’in kurucu lideri Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’i unutturmamak ve ati nesillere aktarma hesabına bu yıl ilk kez düzenlediği Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması’nda kazananlar mahsus oldu.

Osmangazi Belediyesi, Bosna Hersek’e istiklal amacında liderlik eden ve felsefi kişiliği zımnında ‘Bilge Kral’ namına anılan Aliya İzzetbegoviç adına makale yarışması düzenledi. Bu sene ilk kez planlı yarışmada makale ve kompozisyon dalında işlenirken, konusu ‘Aliya İzzetbegoviç’ yerine belirlendi. Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nde gerçekleşen hediye törenine Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Maksat Çıpa, Osmangazi İlçe Milli Terbiye Müdürü Gürhan Çokgezer, gelişim insanı Mustafa Gürses, sedir üyeleri, hakem heyeti üyeleri ve haddinden fazla sayıda vatandaş iştirak gösterdi.

Osmangazi Belediyesi’nin, envestisman ve hizmetleriyle olduğu kadar toplumsal, kültürel ve edebiyat alanında birlikte koskocaman etkinliklere bile imza attığını belirten Komutan Mustafa Dündar, “Rahmetli Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, sadece benzeri siyasi, düşünür değil; bunların çok henüz ötesi ve döneminin balaban aynı mütefekkiridir. O, yüreğinin aynı yarısında Bosna’yı, özge yarısında bilcümle İslam coğrafyasını haiz tıpkısı heves adamıdır. Bizler Aliya’yı Avrupa’nın göbeğinde, bütün dünyanın gözü önünde tarihe ve insanlığa karaca uğursuz adına sabık Srebrenitsa Katliamı’ndaki savaşımcı kişiliğiyle biliyoruz. Hakim Şef, kısacık hayatına eş bir devir sığdıran, esin kaynağı ayrımsız şahsiyettir” dedi.

Osmangazi Belediyesi olarak birlik insanlığa kösemenlik eden Hakim Kral Aliya İzzetbegoviç’i gelecek nesillere aktarmada öncülük ettiklerini vurgulayan Dündar, “Aliya İzzetbegoviç yerine başlattığımız yarışmamızı; yazı ve yazmanlık kategorilerinde sonuçlandırdık. Yarışmamıza Bursa’nın yanı sıra ülkemizin ciharıyek yanından bütün 114 eser başvurdu. Ahmet Hamdi Tanpınar Gökçe Yazın Yarışması ve Mevlana Koşma Yarışması’nda olduğu üzere, bu yarışmamızda üstelik jürimizin yayımlanmaya akla yatkın bulduğu eserleri kitaplaştırarak kütüphanemize kazandırdık. Bu süreçte bizden desteklerini esirgemeyen kıymetli yargıcılar kurulu üyelerimiz Prof. Dr. Mahmut Hakkı Atak, Prof. Dr. Yalaz Erkilet, Mütehammil Önal Mengüşoğlu, Mustafa Muharrem ve İhsan Deniz’e ayrı ayrı teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Aliya İzzetbegoviç Makale Yarışması yargıcılar kurulu üyelerinden Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın, “Nazik celal adamları, rağbet ve düşünüm insanları, gökteki yıldızlar gibidir. Onlar, ortaya koydukları eserleri, engin ve hikmetli fikirleriyle yaşadıkları toplumlara rehberlik ederler. Aliya İzzetbegoviç’in hep metinlerinin temelinde bile ayrımsız adam felsefesi olduğunu görüyoruz. Paydaşlık gösteren herkesi kutluyorum. Bu yıl ilk defa düzenlediğimiz yarışmamızın hayırlara vasıta olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Tasavvur Demir ile Osmangazi İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Gürhan Çokgezer bile, yaptıkları konuşmalarda, böylesine oylumlu benzeri etkinliğe imza atan Osmangazi Belediye Reisi Mustafa Dündar’a teşekkürname etti.

Konuşmaların ardından Başbuğ Dündar, yargıcılar kurulu üyeleri ile gelişigüzel yarışmada sükse gösteren katılımcılara ödüllerini verdi. Yarışmanın makale kategorisinde ‘Aliya İzzet Begoviç ve Srebnenica Katliamı’ eseriyle Ankara’dan Yüce Dikici’ye birincilik, ‘Aliya’nın Anlatı Tutkusu’ eseriyle İstanbul’dan Ahmet Yasin Aldı’ya ikincilik, ‘Aliya İzzetbegoviç’in ‘Düşünce Dünyası ve İslamcılığı’ eseriyle İstanbul’dan Fatma Duran’a üçüncülük derecesi elde etti. Makale kategorisinin mansiyonlarında ise ‘Aliya İzzetbegoviç ve İnsan Tasavvuru’ eseriyle Van’dan Melike Seyitoğlu Özkan bir numara, ‘Kötümserlikle İyimserlik Arasında’ eseriyle İstanbul’dan Gülşen Özer ikinci, ‘Esaretten Özgürlüğe Bire Bir Bilgenin Mücadelesi’ eseriyle İstanbul’dan Patent Talha Doğaner üçüncü oldu.

Yarışmanın tahrir kategorisinde ise, ‘Aliya İzzetbegoviç’in Hürriyet Mücadelesi’ eseriyle Bursa’dan Hasan Esat Akaret bir numara olurken, ‘Soykırımın İçinde Ayrımsız Hakim’ eseriyle Bursa’dan Selin Alkaya ikinci, ‘Aliya İzzetbegoviç’e Göre Kadının Aile ve Toplumdaki Yeri’ eseriyle Bursa’dan Aleyna Briz Metin üçüncü oldu. Kâtiplik kategorisinin mansiyon ödüllerinde ise, ’28 MAYIS 1463′ eseriyle Bursa’dan Mustafa Sakıncasız Hızardere birincilik, ‘Müthiş Siyasetçi Aliya İzzetbegoviç’ eseriyle Bursa’dan Yüsra Arslan ikincilik, ‘Avrupa’bile Gerçekleşen Hayal’ eseriyle Bursa’dan Ses Çare ve ‘Aliya İzzetbegoviç Düşüncesi ile İslamın Altın Çağını Esasen Yaşamak’ eseriyle Bursa’dan Esame Vuzuh Kındığılı üçüncülüğü elde etti.

Share: