Alman havalimanlarının Türk işçi hayalleri yıkıldı

FINANSGUNDEM.COM

Tekmil Avrupa’bile yaşanan havaalanlarında personel eksikliği sıkıntısı Almanya’dahi de albeni trafiğini suratsız etkilemeye bitmeme ediyor. Pandemi zamanında çokça sayıda işçi çıkarılan Almanya havalimanlarında trafiğin yoğunlaşmasıyla rutin işlemler yapılamaz oldu, uçakların kalkışında daim yerine gecikmeler yaşanıyor. Alman havalimanları yetkilileri, işçi açığını bloke etmek amacıyla çareyi Türk işçilerde gördü, fakat hesapları tutmadı. 

Temmuz kocaoğlan başında Almanya’daki havalimanlarında çalıştırılmak amacıyla Türk işçilerine davet yapan ve kanuncu değişiklikleri gerçekleştirilmesini de sağlayıcı Alman havalimanları saha hizmetleri sağlayıcısı şirketler saat ücreti adına da 15 euro verileceğini açıklamıştı. 

Çabucak 1 Türk işbaşı yaptı

Ancak aradan bir ay geçmesine karşın yalnız benzeri Türk havalimanları meydan hizmetlerinde işbaşı yaptı. Meğerse 2 bini Türkiye’den tevessül etmek üzere 7 binin üstünde yabancı işçi bekleniyordu. 

Bild am Sonntag Gazetesi, bu gecikmenin nedenini Havaalanları Birliği ADV’nin Umumi Müdürü Ralph Beisel’e sordu. Beisel, sorunun zaman müşteri ve nazik izin sürecinden kaynaklandığını açıklamıştı. Hemen özgeçmiş kontrolünün yer az 6 hafta sürdüğü bildirilmişti. Ancak Richter, bu durumun bile değiştiğini yazdı. “Birçok havalimanındaki kapsam, onay sürecini da hızlandırdı. Artık bu proses iki haftaya büyüklüğünde kısaldı” dedi.

Ancak finansgundem.com‘un elde ettiği bilgilere göre Türk işçilerinin teklife yunak bakmamasının nedeni ücretler. Haftalık yasalı mesai süresi 38 saat olan Almanya’dahi 15 euroluk saat ücreti ile mahiye ücretler fakat 2 bin 300 euroyu buluyor. Almanya’daki faziletli icar bedelleri ve gıda fiyatları ayn önünde tutulduğunda bu sevap mahdut geliyor. İşin vakit kaybetmeden 3 ayla sadık olması da tıpkı farklı caydırıcı illet yerine ilgi çekiyor. 

Almanya’nın valiz tavsiyesi bayram konusu oldu

 

Almanya’bile havacılık krizi: Uçuşlar iptal

 

Almanya‘da iş dünyası güveni düşüyor

 

Share: