Almanya’daki çekirdeksel santraller 2023 Nisan’a kadar çalışacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya- Ukrayna Savaşı nedeniyle yırtık veren erke krizi ile savaş için ülkede faaliyette olan 3 çekirdeksel santralin 2023 April’a büyüklüğünde çalıştırılması talimatı verdi.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle pırtlak veren erke krizi Almanya’nın nükleer enerji faaliyetlerini sona erdirmesine müteveccih planı erteletti. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, erke krizi ile savaş için ülkede faaliyette olan 3 çekirdeksel santralin 2023 Nisan’a kadar çalıştırılması talimatı verdi.

Scholz yoluyla Bakanlar Kuruluna hitaben yazılan mektupta, “Isar 2, Neckarwestheim 2 ve Emsland çekirdeksel santrallerinin 31 Fasıla 2022’den 15 Nisan 2023’e büyüklüğünde işletilmesine müsaade vermek amacıyla yasalı esas oluşturulacak” ifadeleri düzlük aldı.

Maliye Bakanı Christian Lindner, üç çekirdeksel santralinde “fiyatları hafifletmek ve neşelilik kesintilerini menetmek” için zaruri olduğunu savundu.

Almanya hükümeti, henüz evvel üç santralden hoppadak ikisinin gelecek gelecek yıla kadar çalışmasını kararlaştırmıştı. Almanya’da emin ve yenilenebilir enerjiye geçiş üzere çekirdeksel enerji faaliyetlerine sene sonuna büyüklüğünde sona erdirilmesi planlanıyordu. – BERLİN

Share: