Almanya’dan mesajlaşma uygulaması Telegram’a 5,1 milyon avro ceza

Almanya Doğruluk Ofisi (BfJ), mesajlaşma uygulaması Telegram’a Almanya’ya temsilci atamayarak Alman yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 5,1 milyon avro nakdî ceza verildiğini duyurdu.

Almanya Doğruluk Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Telegram FZ-LLC’nin Apışlık Icra Yasası’nı (NetzDG) ihlal ederek gayrikanuni içeriği uyarlamak üzere kanuncu bir posta oluşturmadığı belirtildi.

Telegram’ın Almanya’da dil avcısı atamadığı tamlanan açıklamada, bu durumda Alman yasalarına uymadığı üzere Telegram FZ-LLC’e 5 milyon 125 bin avro para cezası kesildiği belirtildi.

Almanya Hak Bakanı Marco Buschmann, konuya ilgili değerlendirmesinde, mesajlaşma uygulamalarının ve sosyal paylaşım zıkkım operatörlerinin platformlarında nefret ve şiddete teşvike karşı akım etme üzerine özel bire bir kalın taşıdıklarını belirterek, “Bu kanuni ıztırar ve bu sorumluluktan ulaşılmaz olmaya çalışılarak kaçınılamaz.” ifadesini kullandı.

Alman yetkililer, elan önce, Dubai merkezli Telegram’a internetteki nefret, cürüm ve değişik cezalandırılabilir içerikle ilgilendiren kullanıcı şikayetlerine ilgilendiren vesika sunu girişimlerinde yüz kere rate olduklarını belirtmişlerdi.

Almanya federal polisi, bu yılın başında, Telegram uygulamasının Kovid-19 salgını sürecinde gâh politikacıları ve haber insanlarını tasavvur düzlük aşırıcı gruplar marifetiyle ağır sıklet şekilde kullanıldığı üzerine uyarmıştı.

Share: