Amasra’daki beyaz zehir kazasıyla ilişkin geçmiş murafaa tarihi belli oldu

Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK Amasra Alım Müdürlüğünde 42 beyaz zehir işçisinin hayatını kaybettiği, 10 eroin işçisinin de yaralandığı beyaz zehir kazasına ilişkin ilk duruşma tarihi 25 Nisan 2023 namına belirlendi.

14 Ilk Teşrin 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumuna kapalı Amasra Kasıntı Müdürlüğünde nakıs 300 kodunda meydana mevrut grizu kaynaklı patlamada 42 eroin işçisi hayatını kaybederken 10 maden işçisi bile yaralandı.

Maden kazasının acilen peşi sıra Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca olayın cemi yönleriyle soruşturulması üzere çok sayıda savcı görevlendirilirken eroin sahası ve çevresindeki haberleşme cihazları, taşıt cihazları, evrak ve dokümanlara birlikte umum konuldu.

Olayla ait düzenlenen anket çerçevesinde 24 berbat gözaltına alınırken aralarında TTK Amasra Gösteriş Müdürü Cihat Özdemir, TTK Amasra İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Aristokrat ve Başmühendis Mehmet Tural’ında aralarında bulunduğu 8 keleş amacıyla mevkufiyet kararı verildi. Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla hazırlanan iddianamenin kabul edilmesinin peşi sıra Bartın 1. Yoğun Ukubet Mahkemesinde görülecek evvel mahkeme tarihi 25 April 2023 olarak belirlendi.

Adliye Binasındaki kâin murafaa salonlarının az kalabileceği öngörülürken davanın Bartın’da bulunan benzeri kapalı spor salonunda gerçekleşmesinin planlandığı öğrenildi. İddianamede TTK Amasra Gurur Müdürü Cihat Özdemir, TTK Amasra İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, İş Güvenliği ve Terbiye Başmühendisi Yanardağ Soylu ile Başmühendis Mehmet Tural’ın beklenir kastla cani-beklenen kastla cerh suçlarından 844 sene 16’şar aydan 1062’şer yıla kadar mahbes cezası ile yargılanmaları temenni edildi.

4’ü vakfedilmiş ayrıksı 19 berbat içinse şuurlu taksirle ansızın fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına etmen olma suçlarından 2 sene 8’şer aydan 22 yıl 6’şar taban kadar cezaevi cezası ile yargılanmaları rica edildi.

İddianamede patlamanın yaşandığı beyaz zehir ocağındaki metan gazı değerlerinin uyarı ve alarm seviyesini defaatle kez aştığı, patlamanın meydana geldiği kısımdaki fanın engebeli olduğu amacıyla çalışmadığı, madenci kıyafetlerinin yanma ve ısıya cebin korunaksız olduğu, beğenilen doğal gaz maskelerinin ise vardiyalı tasarruf göz uğrunda bulundurulduğunda sergen ömürlerini tamamladığı tespitlerine bile yer verildi. – BARTIN

Share: