Amasyalı kardeşler karada karavan, suda yat olabilen açkı tasarladı

Amasya’nın Merzifon ilçesinde kıvrak İlhan ve İsmail Yaylacı kardeşler, karada karavan, suda ise yat namına kullanılabilen bire bir komütatör geliştirdi.

Kömür madeni ocağı işleten İlhan ve İsmail Yaylacı kardeşler, hem karada hem de suda kullanabilecekleri benzeri anahtar geliştirmek amacıyla 3 yıl evvel düzentileme başlattı.

Uzun uğraşlar ve denemeler sonucu geliştirilen komütatör, arabayla karavan kadar çekilerek matlup yere götürülürken deniz, göl yahut baraj göletlerinde ise yat yerine kullanılabiliyor.

“Yat Ilan” ismini verdikleri araçlarını Karadeniz’birlikte denemek için Samsun’a mevrut ve Yelken Kulübü önünden araçlarını suya indiren Yaylacı kardeşler, motorunu çalıştırarak denize açıldıkları araçlarını tıpkı müddet kullandıktan sonradan tekrar kıyıya çıkardı.

İsmail Yaylacı, AA muhabirine, üç tarafı denizlerle çevrilmiş tıpkı ülkede yaşamalarına karşın mıntıka kültürünün tam düzeyde olmadığını söyledi.

Türkiye’de denizi görmemiş insanların bulunduğuna dikkati çekici Yaylacı, “İnsanların ilgisini çekerek denize aşkı canlandırırız diyerek böyle aynı projeye girdik. 3 yıllık AR-GE çalışması sonucu üç analog geliştirdik.” dedi.

Geliştirdikleri aracın tabanını bölge tabanı yerine tasarladıklarını anlatan Yaylacı, sudan fazla etkilenmemesi ve sallanmaması amacıyla konforu yöre plana alan ayak tabanı yapısı oluşturduklarını dile getirdi.

Almanya, İsrail ve Amerika’dan rica var

Araçlarının daha hemen prototipini yaptıklarını, AR-GE aşamasında olduğu üzere maliyetin kemiksiz adına ortaya çıkmadığını tamlayan Yaylacı, şöyle bitmeme etti:

“Prototip olarak çalıştığımız için evvel maliyetler erdemli oluyor ancak seri üretime geçildiğinde uygun fiyatla vatandaşlarımıza sunmayı düşünüyoruz. İnsanlarımıza bu tekne ve karavan kültürünü ilkah etmek, birinci önceliğimiz. Şu anda elden içtimai medyadan paylaştığımız görüntüden çevre Almanya, İsrail ve Amerika kabilinden ülkelerden arayanlar oldu. Kaliteden ivaz vermeden elimizden geldiğince ülkemizin ihracatına ve ekonomisine müzaheret etmek için uğraşıyoruz.”

İster dağda, lüzumlu suda kullan

Yaylacı, Yat Zar’ın yüzdelik 50 karavan, yüzdelik 50 yat olduğunu vurgulayarak, “İstersen dağın doruğuna çek kampını yap, istersen da indir suya balığını tut, müziğini dinle. Hakeza bire bir işaret alındığında karavan parklarıyla işiniz yok, gidersiniz araçların ulaşamayacağı koylarda çapanızı atarsanız, tatilinizi yaparsınız. AR-GE’sinden mühendisliğine, umum işçiliğine meşgul evcil.” diye konuştu.

İlhan Yaylacı ise geliştirdikleri şalter için patent başvurularını yaptıklarını söyledi.

Almanya’da aynı firmanın bu model benzeri çalışması bulunduğunu ama daha çok üretim yapmadığını nâkil Yaylacı, “Ülkemizde bunu üreten tıpkı firma namevcut. Üç tarafı denizlerle kuşatılmış ayrımsız ülkede hakeza bir ürüne ihtiyaç vardı. Seçme şeyine kadar istihsal bize ilişkin oldu. Şu anda tecrübe sürüşlerini yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaylacı, berat başvurularının onaylanmasının peşi sıra seri üretime geçmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Share: