Amerika’da primat çiçeği hastalığına yakalanan kadın konuştu: Zehir vericiydi

Amerika Georgia’bile Peach State’te taklitçi çiçeği hastalığının görüldüğü evvel teslim edilmiş kadın olan 20 yaşındaki Camille Seaton, ağırbaşlı ağrılar yaşadığını anlattı.

Seaton, önce yerine 11 Temmuz’üstelik yüzünde şişlikler ayırt etti ve bunun sivilce olduğunu düşündü. 16 Orak Ayı’a kadar elan aşkın şişkin ortaya çıkınca imtihan için hastaneye gitti ve taklitçi çiçeğine yakalandığı ortaya imdi. Seaton hastalığın üzerinden tıpkısı kamer geçmesine karşın yüzünde elan birkaç şişkin kaldığını ve 3 yaşındaki kızının virüse yakalanmasını engelletmek amacıyla ailesiyle birlikte olduğunu söyledi.

Genç kadın, hastalık sürecini toplumsal medyadan paylaştı. Seaton’ın üçüncü gününden bir foto.

“TELEFONU BİLE TUTAMIYORDUM”

Seaton, enfeksiyonu inanılmaz derecede kötü verici kendisine niteledi. Zinde kadın, TikTok profilinde ayrımsız videoda ellerindeki ağrılı lezyonların telefonunu tutmayı ve üste evdeki işleri yapmayı zorlaştırdığını söyledi.

People’a mütekellim Seaton, temmuz ortasında yüzünde önceleri oluşan şişliklerin tezelden beyaza döndüğünü fakat o zamanlar maymun çiçeği ve semptomlarına elan tanıdık olmadığını söyledi.

Tıpkı çocuk annesi eyyam sonradan sınav için yerli tıpkı hastaneye gitti ve maymun çiçeğine yakalandığı doğrulandı.

Seaton’ın altıncı gününden tıpkısı ışık.

Seaton, “Paraya haddinden fazla dokunuyordum. Maske yasaları kaldırıldı, bu yüzden peçe takmıyorduk. Eldiven takmıyordum. Dikkatli değildim ve yüzüme ve vücuduma dokundu” dedi.

Genç kadın, eve döndüğünde semptomların serian arttığını, vücudunun çevresinde elan çok lezyon ortaya çıktığını; antrparantez çığlık, kızarıklık, sarrafiye, adale ve mafsal ağrısı yaşadığını üstelik anlattı: “Yüzümdeki lezyonlar geçmiş çıkanlardı ve tıpkı buçuk hafta boyunca yüzümde kaldı. Yüzüm iyileşmeye başladığında, vücudumda şişlikler oluşmaya başladı. Elimde haddinden fazla şey var, bu yüzden ellerimle tıpkısı molekül fethetmek benim üzere zordu… Telefonumu tutamıyordum. Kıyafetlerimi dahi katlayamıyordum. Serencam mertebe elem vericiydi.”

“ÇOK ACI VERİCİ”

Seaton, virüse yakalanmasını menetmek için üç yaşındaki kızını ailesiyle alay malay yaşamaya gönderirken kendisinin bile işe gitmediğini söyledi. CBS ile yaptığı röportajda, zihayat avrat insanları hastalığa cebin anımsatmak istediğini söylüyor: “Çokça, çokça incitici verici. İnsanların, hastalığın burada olduğunu ve yayıldığını bilmelerini istiyorum. Bu tıpkısı alay değil.”

Seaton’ın dokuzuncu gününden benzeri foto.

Seaton, primat çiçeği hastalığının benzeri kadında görüldüğü nadir tıpkısı hadise. Mayıs ayında salgınının başlamasından bu yana maymun çiçeği vakaları, bundan sonra gey ve biseksüel erkekler arasında görüldü.

Azık ve İlaç Dairesi’nin sakat başkanı ve Pfizer’mağara şu anki yönetim kurulu üyesi Dr. Scott Gottlieb, iş haset verdiği demeçte, virüsü kontrol etmenin fakat elan çok insanın test edilmesiyle gibi olacağını söyledi.

Tüvana karı tıpkı aydır hastalık nedeniyle işe gidemiyor ve kızını göremiyor.

UZMANLAR UYARIYOR: “DAHA ÇOK TEST YAPILMALI”

Gottlieb, “Erkeklerle cinsiyet yapan rical topluluğunda vakaları aramaya devam ediyoruz, öncelikle o toplulukta yayılıyor, ancak bu noktada bu topluluğun dışına yayıldığına ikircim namevcut ve bence vakaları elan açık çapta aramaya başlamamız gerekiyor” dedi.

Stabil federal veriler bulunan olmasa de Hastalık Arama ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Dr. Rochelle Walensky güzeşte hafta bu grubun bibi vakaların çoğunluğunu oluşturduğunu söyledi.

Temmuz ayında, New York City yetkilileri vakaların yüzde 95’inin erkekleri etkilediğini açıkladı. Teyit edilmiş beş vakadan sunma az üçü gey, biseksüel yahut sevici adına tanımlanıyor.

Amerika şu anda hem imtihan hem bile telkih sıkıntısı yaşıyor. Güzeşte hafta Walensky, Amerika’nın test kapasitesinin yemeden içmeden yaklaşık yüzde 10’unun kullanıldığını ve test edilmesi gereken eş sayısında muhteşem artışlar olduğunu belirtti.

Yardımcı doçent Dr. Rachel Cox bile üniversitelerin açılmasıyla birlikte hikâye artışları yaşanabileceğine dikkat çekti: “Sonbahara akilane ilerlerken, bireylerin alelumum daha faziletli riskli seksüel aktiviteye girdiği ve birçok ayrımlı insanla yakın irtibat halinde olduğu bire bir düz olduğu için darülfünun kampüslerindeki salgınlardan bulut duyuyorum.”

Share: