Anadolu’nun 2. nazik kalesi dönme yüzüne çıkıyor

Anadolu’nun 2. iri kalesi dönme yüzüne çıkıyor

TOKAT Anadolu’nun 2’nci şişman kalesi olan tarihi Niksar Kalesi’nde kâin eski eserler dönme yüzüne çıkartılıyor.

UNESCO Hars Mirası Listesinde yer düzlük Niksar kalesi; Pontus, Roma, Bizans ve Türk-İslam medeniyetlerinden izler taşıyor. 6,2 kilometrelik talih uzunluğu ile Diyarbakır kalesinden sonraları Anadolu’nun sunu nazik ikinci kalesi durumundaki Niksar Kalesi’nde hafriyat çalışmaları devam ediyor. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Bili- Yazın Fakültesi Konferans Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Turgay Edip’ın başkanlığında yapılan kazı çalışmaları titizce yürütülüyor.

Niksar Kalesi’ndeki asar dönme yüzüne çıkartılacak

Niksar Belediye Reisi Özdilek Özcan, Niksar Kalesindeki tarihi eserlerin dönme yüzüne çıkarılarak turizme benzeri yardım sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Anadolu’nun sunma nazik ikinci kalesi durumundaki Niksar Kalesi’nde 22 im bulunduğuna ilgi çeken Başbuğ Özcan, “Bu eserlerin tümleşik kazılarla bakanlığımızın bize verdiği izinlerle 19 Mayıs Üniversitesi’nden Toygar Edip ve ekibiyle tarihi eserleri gündüzüne çıkarılması geçişsiz. Bu eserlerin rölövelerini hissetmek, yenileme projelerinin kuruldan geçirerek turizmimizin yüce aynı parçası haline aktarmak istiyoruz. Yani kaleyi biricik başına surlardan ibaret olmadığının ortamında bir dirim, tıpkı ekin olduğuna dikkate çekiyoruz. Kermen içerisinde mescit, sıcak, zindan, hazne odası üzere birçok eseri bu kazılarla dönem yüzüne çıkartılması amacıyla yenileme projeleri yapılıyor. İnşallah kaleyi ayağa kaldırıp şehrimizde aynı güdüm etkisi inşa etmek istiyoruz” dedi.

Niksar kalesinin UNESCO kültür mirası kalımlı listesinde yer alması hedefleniyor

Komutan Özcan, Niksar kalesinin geçici UNESCO kültür mirası listesinde düzlük aldığına özen çekerek, “Güneş turizmine ehemmiyet veren bilcümle ülkelerdeki insanlar UNESCO’nun Dünya mirası listesine bakarak tercihlerini yapıyorlar. Tığ UNESCO’nun dünya mirası listesinde geçici listedeyiz. Hep çabamız Niksar’ımızın temelli listede olması. Bunu icat etmek, bu tarih turizminden dilek ettiğimiz payı alabilmek” diye niteleyerek konuştu.

İçinde Medrese olan ender kale

Niksar Kalesinin Anadolu’da içerisinde fakülte olan geçmiş ve ender karelerden bir tanesi olduğunu belirten Komutan Özcan, “Eğitime önem veren o dönemin Danişmentli bakışı ve anlayışı önceki başkent olduğu amacıyla medreseyi Niksar’bile yapıyor. Acilen üç yıl kadar sonra de Tokat’ımızın merkezinde esasen Nizamettin Yağıbasan adına bildiğimiz ikinci fakülte mensur ediyor” ifadelerini kullandı.

Share: