Ankaralı muhtar, 2 çekirdek tohumla başladığı nüfuz narı üretiminde camekân kurdu

Ankara’nın Beypazarı ilçesi Kayabükü Mahallesi uhtarı Yaşamış Köksal, 2 çekirdekle başladığı erk narı tarımını geliştirerek 750 metrekarelik tavhane kurdu.

Genellikle tropik abuhava bölgelerinde degaje yerine yetişen kuvvet narını “Ankara’üstelik yetişmez” diyenlere direnim kurduğu serada yetiştirmeyi başaran Köksal, ürünün kilosunu 50 liradan Ankara’daki tıpkısı kooperatife satıyor.

Kocabaşı Köksal, AA muhabirine, konuşu getirisi faziletli nüfuz narı üretimine, anadan görme ekincilik ürünlerine mütenavip nişane olması ve farklı çiftçileri birlikte bu ürünü üretmeye haydi üzere başladığını söyledi.

İki günde tıpkısı seraya girerek iktidar narı toplandığına değinen Köksal, kudret narı üretimini geliştirmeye çalıştığı dönemlerde çiftçiler “Kocabaşı gereksiz işlerle uğraşıyor.” dediğini anlattı.

Köksal, yersiz bir gelişim olmadığını herkese gösterdiğini belirterek, “Bugün geldiğimiz noktada iktidar narının kilosunu 50 liradan satıyorum.” dedi.

İlçesinde almaşık ürünlerin çoğaltılması gerektiğine meni eden Köksal, yeniliklere celi olduğunu ve sair çiftçilere dahi yaptığı işi önerdiğini kaydetti.

“Ego bunu emsal olması üzere ektim”

Köksal, ürünü internette gördüğünü ve 2 çekirdek tohumu ancak bulduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“O tohumu aldım ve 2 çekirdekten eş camekân kurdum. Seramı sonsuz geliştirdim, 750 metrekare oldu. Ati yıl alanı elan üstelik artıracağım. Iktidar narı hem sağlık açısından hem da ekonomik açıdan eke bir nişane. Beypazarı’nda ekilen ürünler genelde ıspanak, maruldur, havuçtur. Bunların cazibesi her an düşüyor ve bunların ekildiği tarlalar da bundan sonra hali arkaç geliyor. Ego bunu denk olması üzere ektim ve bundan mal kazanıldığını göstermeye çalışıyorum. Çiftçimiz, getirisi faziletkâr olan mütenavip ürünlere yönelmesi lazım.”

Kocabaşı Köksal, serasında yine tıpkı Uzak Doğu sebzesi olan Çin bamyası da yetiştirmeyi başardığını sözlerine ekledi.

Share: