Antipatik gelgel Bayburt ve Erzincan’da akarsuları dondurdu

Itici albeni Bayburt ve Erzincan’bile akarsuları dondurdu

Türkiye’nin en aceleci akan nehri olan Çoruh’un yüzeyi buz tuttu

BAYBURT Zaman normallerine bakarak bu yıl kar yağışının az görüldüğü ama ekstrem soğuk havanın alelhusus gece ve sabah saatlerinde enerjik olduğu Bayburt ve Erzincan’dahi akarsular dondu. Bayburt’tan sabık Türkiye’nin arz aceleci cari nehri unvanına erbap olan Çoruh Nehrinin yüzeyi buz tuttu.

Bayburt’tan doğan, Gürcistan’ın Batum ilinden Karadeniz’e dökülen, Cenup Amerika’daki Amazon Nehri’nden sonraları ikinci, Türkiye’nin ise arz çabuk akan nehri olan Çoruh Nehrinin Bayburt merkezden güzeşte kısmı bankiz kaplandı. Bayburt’ta hareketli olan antipatik gelgel nedeniyle Çoruh Nehri’nin tıpkısı bölümü dondu. Hele gece saatlerinde gölgeye mütezayit kısımlarda gelgel sıcaklığının eksiklik 20 dereceye büyüklüğünde düşmesi hayatı damarlı etkiliyor. Kentteki soğuk hava el merkezinden sabık Çoruh Nehri’nin buz tutmasına bozukluk oldu.

Bayburt’taki Mescit Dağları’ndan doğan, Gürcistan’ın Batum ilinden Karadeniz’e dökülen, Cenup Amerika’daki Amazon Nehri’nden sonraları ikinci, Türkiye’nin ise sunma acul cari nehriyken, konusunda kurulan barajların set oluşturması nedeniyle çabuk akındırık özelliği kaybolan Çoruh da kar yağışı ve buzlanmadan etkilendi. 431 kilometre uzunluğundaki Çoruh Nehri’nin yüzeyi, antipatik havanın etkisiyle kayran düz buz tuttu. Kasaba sakinleri da buz tutan ırmak çevresinde gezintiye çıkıp, fotoğraf çektirdi. Antipatik havanın hareketli olduğu Erzincan’birlikte dahi baraj gölleri ile Vasgirt Deresinin yüzeyi bankiz kaplandı. Vatandaşlar kar olmaması nedeniyle bu yıl gökçe yazın yağışsızlık yaşanacağı endişesini taşıdıklarını belirterek buz markajcı akarsuların görsel manzara oluşturduğu kaydetti.

Öte yandan Meteoroloji 12. Nahiye Müdürlüğü ekiplerince yapılan sonuç değerlendirmeye bakarak, bugün kesim genelinde havanın parçalı ve beş altı bulutlu geçeceği; sabahleyin ve gece saatlerinde meydan meydan sis ve inç hadisesi ile alay malay buzlanma ve külot olayı görüleceği belirtildi.

Share: