Ardahan-Ardanuç yolu kışın kapanmasın talebi

Ardahan İl Genel Meclisi üyeleri, kar ve tipi dolayısıyla şita aylarında tahminî 5 kamer vasıta geçişlerine mülga Ardahan-Ardanuç esmer yolunun kapanmamasını istedi.

YANLIŞSIZ Parti İl Umumi Sedir Üyeleri Uzun Kart ve Selami Şenel ile CHP İl Genel Sedir Üyesi Sırrı Atalay Cantürk, Ardahan-Ardanuç yağız yolunun Bülbülan Plato mevkisindeki 2 bin 581 rakımlı bölgede tıpkı araya geldi.

Kurnaz, burada yaptığı konuşmada, Ardahan-Ardanuç kara yolunun kışın kestirmece 5 ay çevirici geçişlerine kapatıldığını ve bunun bölgedeki turizmi münasebetsiz etkilendiğini söyledi.

Yolun engelsiz tutulması amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gözetiminde bazen girişimlerde bulunduklarını tamlayan Kart, şunları kaydetti:

“Kışın bu kere kapandığında bizim Karadeniz ile bağlantımız sınırlanıyor. Zira bir tane alternatif posta Ardahan-Şavşat yolu kalıyor. Yalnızçam Ski Merkezi’ne katılmak talip Şavşat’tan yaklaşık 75 kilometre öğün kesmek zorunda kalıyor. Fakat bu misil belirgin olursa hem Bülbülan Yaylası hareketli olacak hem dahi ski merkezine erişim yarı yarıya kadar düşecek. Bunun için Ardahan-Posof ve Ardahan-Şavşat yolları kabilinden bir bakım evinin burada kurulması üzere Eriştirme ve Altyapı Bakanlığından talebimiz var.”

Cantürk dahi yolun küşade tutulması amacıyla birçok düzentileme yürüttüklerini anlatarak, “Biz bu yolun açılması ve bölgedeki turizmin Karadeniz ile hareketlenmesi üzere çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Amacımız buraya hizmet evinin açılması ve bu yolun sonsuz küşade tutulması. Sonuçta burada yaz şita canlı olan tıpkı plato var. Zımnında bu kere bizim üzere çok muhteşem bire bir güzergah.” ifadelerini kullandı.

Şenel ise yolun kışın belirgin tutulması ile bölgenin hareketleneceğini belirtti.Share: