Ardahan’da 10 bin almanak dede tohumu siyezin hasadı başladı

Ardahan’dahi 10 bin almanak dede tohumu siyezin hasadı başladı

ARDAHAN Ardahan’üstelik geçmişi 10 bin yıla raci ağababa tohumunu eken çiftçi, buğday hasadına başladı.

Siyez buğdayı tohumunun üretimi Ardahan’da birlikte başladı. Çıldırlı Akgün ailesinin balaban ürün elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye’nin buğday sorununu kapatacağını ve ihraç da edilebileceği düşünülüyor. Geçmişi 10 bin sene öncesine müstenit ve “Eti buğdayı” kendisine de tanıdık siyez buğdayı, araştırmalara bakarak 14 kromozomdan oluşuyor. Kestirmece 80 dönümlük alanda siyez buğdayı ekimi gerçekleştirilen Çıldırlı Şentürk ve His Akgün çifti dönümde 400 kilogram evlat elde etti.

ÖNCE AÇILIŞ, BILAHARE HASAT

Hasat öncesi küşat kurdelesini kesen Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, amacımız bu topraklarda yetişen ve zat öz evladı olan tohumlara eş çıkmak.

Susuzluk ve ters abuhava şartlarında da hulul yeteneğine eş bire bir kitap olan siyez buğdayının hasadına başlandığını söyleyen Cineviz, şunları kaydetti:

“Ardahan Ekincilik ve Orman el müdürlüğü namına dede tohumlarımıza cemaat çıkacak yönde projelerimizi sahada uygulamaya devam ediyoruz. Kavılca buğdayı serencam iki yılda ürettiğimiz projeler kapsamında üreticilerimizi kıvançlı edici seviyede. Sözleşmeli üretim modeli ile pazara kavuşturduğumuz ve tüketicinin da ulaşılabileceği bire bir mücahede ile sonuçlandı. Takiben yine dede tohumu olan siyez buğdayında. İlk misil Ardahan’üstelik toprakla buluşturduk ata tohumumuzu. Şuan ise hasat programında mevcut olmak üzere buradayız. Sonuçtan sonuç paye memnunuz. Üreticimizin sabık yıl başladığı bu çalışmayı gelişigüzel yürüttük. Şuan geldiğimiz yasakçı serencam mertebe olumlu. Kuraklık ve zıt abuhava şartlarında da gelme yeteneğine ehil aynı ürün siyez. Ilerleme açısından umduğumuzun birlikte üstünde tıpkısı ürün kabul etmek biz son evre kıvançlı ve bahtiyar etti.”

Cineviz, Ardahan’de yetişen kavılca ve siyez kabil ürünlerin Ardahan markası adı altında pazarda yerini bulması amacıyla icraat yürüttüklerini sözlerine ekledi.

– “Gözetmek amacıyla başladık, efdal evrim aldık”

Yetiştirici Şentürk Akgün bile ilk başladığında uğraşmak amaçlı başladığını, fakat gelinen noktada efdal verimin sevincini yaşadığını söyledi.

Siyez Buğdayını herkesin üretmesi gerektiğini dile getiren Akgün, “Esasen tığ buna düşkünlük ile başladık. İlk kendisine ‘bir deneyelim’ dedik. 50 kilogram Kastamonu’dan getirdik. İlk olarak 2 dönüme ektim. Zaman ise gelinen dideban Şuan 80 dönüme ulaştı. Benzeri dönümde 400 kilogram elde ettik. Sonuçtan mutluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlıkçı olan eşi Ruh Akgün ise sağlıkçı olması nedeniyle ürünü çokça düşkünlük ettiğini belirterek, “Zinde tagaddi yerine ‘tıpkısı deneyelim’ dedik. Zaman hakeza tıpkı noktaya geldik. Haddinden Fazla mutluyuz. Beslenmemize özen ettiğimiz için bu arayışa girdik. ‘Kaybedecek ayrımsız şeyimiz yok, deneyelim’ dedik. Baktık oluyor ve elan birlikte ürün yükseliyor. Bu boyuta geldik. imdi de bol peki inşallah.” ifadelerini kullandı.

Akgün ailesi hasada katılan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cineviz ile ekibine siyezden yapılan ekmeği ikram etti.Share: